Inspektor TV Nova

Nejenom světem zbožňované pivo! Inspektorka objevovala krásy Plzně

Prázdninová inspektorka televize Nova tentokrát navštívila Plzeň, historické město proslulé především světové uznávaným pivem. Není to ale jen zlatavý mok, čím se může západočeská metropole pyšnit. Mají tam třeba uličku, kterou obdivoval už Jan Neruda, nebo zajímavé podzemí.

Kde se pivo vaří, tam se dobře daří. Text lidové písně v Plzni platí dvojnásob. V Česku není známější a ani větší pivovar. Zlatavý nápoj pocházející odsud je světově proslulý, koupit si ho můžete i za velkou louží.

Pivovar neminete, pokud do Plzně pojedete od Prahy, stačí jet rovnou za nosem. Exkurze tady pořádají denně, kromě nákladů na cestu to bude zřejmě vaše první investice. Prohlídka, která trvá necelé dvě hodiny, vyjde na 250 korun na osobu.

Příjemnou novinkou je nově otevřené kino, ve kterém můžete zhlédnout zhruba tříminutové video o pivovaru.

Související obsah

Ochutnávka piva

Pokud je vám více než 18 let, můžete završit celou prohlídku ochutnávkou piva. "Pokud jede na sto procent, tak je tady možno uvařit až 24x za den po šesti stech hektolitrech, což, ať si to nemusíte násobit, je nějakých 1,4 milionu litrů piva za den jako maximální výkon," říká průvodkyně Eva Špalová.

Nejkrásnější ulička a dobré jídlo

Plzeň pochopitelně není jenom pivo. Nejkrásnější uličku v historickém centru města oslavoval už básník Jan Neruda.

A jakmile vám vyhládne, můžete zkusit třeba jednu z největších českých restaurací. Za porci sice zaplatíte kolem dvou stovek, ale místní si to tam pochvalují. "Tady můžeme v klidu posedět, malá si pohraje, a obě dvě strávíme hezký čas. Plzeň je vždycky dobrá," svěřila se žena, která navštívila podnik i s dcerou.

Po cestě z pivovaru si můžete pochutnat v mnoha dalších restauracích. Nebo si dát něco malého za pár korun.

Související obsah

Plzeňské podzemí

Pokud prší, nesmutněte, schovat se můžete do plzeňského podzemí.

Je to jedna z nejzajímavějších atrakcí, kterou si můžete v Plzni, vyhlášené evropským městem kultury pro rok 2015, na vlastní oči, ruce i nohy osahat. Hodinová prohlídka vás zavede do labyrintu chodeb, kde se v 18. století skladovaly potraviny a kde se tehdy pivo v Plzni vyrábělo. V podzemí také předci vykopali 360 studní a jímek a sloužilo i jako opevňovací systém města.

"Maximální kapacita podzemí je dvacet osob, v současnosti provázíme v češtině, angličtině a němčině," prozradila průvodkyně Věra. "Sklepy v plzeňském podzemí jsou vlastně dvoupatrové, a naše prohlídka vede celou dobu tím druhým, nižším patrem sklepů," doplnila ji kolegyně Eva.

Tady je ale potřeba připravit se na další výdaje. Prohlídka pochopitelně není zdarma. Plné vstupné stojí 120 korun, rodinné pak 280 korun. Nedoporučuje se klaustrofobikům, a to kvůli nízkým a úzkým průchodům.

Související obsah

Muzem

Za zastavení rozhodně stojí i místní muzeum. Základní vstupné je 90 korun. Prohlídka pivovarského muzea zabere zhruba hodinu a najdete v něm například nejmenší džbánek na světě, nebo se podíváte, jak se v minulosti sušil slad. 

Výhled na Plzeň z věže

Můžeme doporučit také výhled na město z věže na náměstí. Dospělí zaplatí 50 korun, dětské vstupné vyjde na polovinu. Plzeňská věž je se svými 103 metry nejvyšší kostelní věží v České republice.

Související obsah

Závěrečné hodnocení

"Za to všechno nejde Plzni udělit nic jiného než medaili v barvě piva," zhodnotila inspektorka. Tak za zlatou zlato, na zdraví," radoval se emeritní vrchní sládek Václav Berka. Před cestou domů se ještě dá utratit majlant za suvenýry, ale to už je na zvážení každého z nás. Jako jedno z nejzajímavějších měst na seznamu Prázdninového inspektora je Plzeň bezpochyby právem.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz