Domácí

Prvňáčků v Česku ubývá! Roste počet cizinců na vysokých školách

Prvňáčků v Česku ubývá! Roste počet cizinců na vysokých školách
Zdroj: Getty Images

V loňském roce nastoupilo poprvé do školy necelých 107 tisíc prvňáčků. Jejich počet však už třetím rokem mírně klesá, přestože počet žáků na základních školách stále roste. Naopak na českých vysokých školách ubylo za posledních deset let okolo 100 tisíc studentů.

Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Zároveň podle něj téměř 1,7 milionů žáků a studentů pocítilo dopad koronaviru ohledně omezení výuky v souvislosti se zavedenými opatřeními.

V loňském školním roce navštěvovalo základní školy celkem 953 tisíc žáků, což je o přibližně 99 tisíc více než před pěti lety. Silné ročníky nyní míří na druhý stupeň. Za posledních pět let se zvýšil počet žáků na druhém stupni o 65 tisíc.

Související obsah

"Za pár let pravděpodobně můžeme očekávat, že skončí nárůst počtu žáků i na druhém stupni základních škol. Ředitelům tak možná skončí dlouhé období starostí s neustálým navyšováním kapacity,“ řekla Helena Chodounská, vedoucí oddělení statistiky vzdělávání, zdravotnictví, kultury a sociálního zabezpečení ČSÚ.

Mateřské školy navštěvovalo v předešlém školním roce 365 tisíc dětí. Přestože v posledních pěti letech zůstávají celkové počty poměrně stabilní, lze vidět patrné rozdíly v jednotlivých krajích. "Zatímco ve Středočeském kraji vzrostl počet dětí ve školkách o 6 %, v Praze o 4 % a v Jihomoravském kraji o 1 %, ve všech ostatních krajích poklesl,“ stojí na webu ČSÚ.

Střední školy navštěvovalo loni 424 tisíc žáků. Zhruba 31 % procent představovali studenti gymnázií. Okolo 44 % bylo žáků odborných škol s maturitou. Odbornému středoškolskému vzdělání, které je zakončené výučním listem, se věnovalo 21 %.

Související obsah

Výrazně se snížily také počty vysokoškoláků. Na celkem 58 vysokých školách v loňském roce studovalo 289 tisíc lidí. "Za deset let ubylo na vysokých školách 100 tisíc studentů. Tento pokles se ovšem netýká cizinců, kterých na vysokých školách v Česku studuje rok od roku více. Pokud jde o české studenty VŠ, jejich počet za deset let klesl téměř o třetinu,“ tvrdí Vendula Kašparová z oddělení vzdělávání, zdravotnictví, kultury a sociálního zabezpečení ČSÚ.

Letošní školní rok však výrazně poznamenal koronavirus a zejména opatření, která byla v Česku kvůli jeho šíření zavedená. V polovině března se zavřely školy a některé se do začátku prázdnin vůbec neotevřely. Vyučující tak museli vzdělávat své žáky na dálku.

"Zákaz osobního přístupu na základních, středních, vyšších odborných a vysokých školách se dotkl 1,69 milionů žáků a studentů, z čehož největší část, 953 tisíc, tvořili ti ze základních škol,“ dodal předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Školy se připravují na návrat žáků do škol. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz