Domácí

Koleje jako ohniska nákazy Covid-19? Vysoké školy plánují zákaz večírků!

Vysoké školy se připravují na návrat studentů do poslucháren, ale i na koleje. Podle hygieniků je ale právě ubytování rizikovým místem, kde se daleko snáz může šířit koronavirus. Univerzity proto podnikají řadu mimořádných kroků.

Řada škol plánuje častější dezinfekci společných prostor nebo třeba zákaz pořádání večírků. Některé univerzity dokonce oddálily začátek semestru až na říjen a budou sledovat, jak se během podzimu situace vyvine.

Přes dvě stě čtyřicet tisíc studentů se už brzy vrátí do poslucháren a laboratoří. Většina z nich se nastěhuje zpátky na koleje. A právě v těch se kvůli koronaviru zavádějí nejrůznější bezpečnostní opatření.

Samozřejmostí na kolejích prý bude pravidelná dezinfekce společných prostor jako jsou výtahy, chodby nebo kuchyňky. "Plánujeme prozatím uzavřít společenské prostory a studenty tam pouštět v nějakých omezených skupinkách," řekla Jitka Jitřenka Navrátilová, provozní ředitelka Kampus Palace v Ostravě.

Související obsah

"Chceme, aby studenti nosili roušky ve společných prostorách, aby se neshromažďovali ve větším počtu. Máme nachystaných několik pokojů pro případ karantény," vyjmenovává mluvčí Mendelovy univerzity Filip Vrána.

Co si o situaci myslí hlavní hygienička Jarmila Rážová, se podívejte zde:

Každá z vysokých škol si rozsah omezení na kolejích zatím určila sama. Všichni prý čekají na oficiální rozhodnutí, jak mají postupovat. "Podléháme hygieně a ministerstvu, takže když přijde nějaký pokyn, tak my jsme připraveni reagovat," potvrzuje mluvčí VŠCHT Michal Janovský.

Podle epidemiologů jsou hlavním rizikem kolejí večerní zábavy a párty, kdy se studentů na jednom malém pokoji sejdou i desítky. "Tam by si ti studenti měli dávat pozor, jaké aktivity vykonávají," nabádá k opatrnosti epidemiolog Roman Prymula.

Související obsah

Vysoké školy speciální bezpečnostní opatření chystají nejen na kolejích, ale i během výuky. Třeba Masarykova univerzita v Brně odložila začátek semestru až na pátého října. A zvažuje, že velké přednášky by se konaly online.

Řada škol už má plán, že v případě výskytu koronaviru bude uzavřena pouze postižená fakulta, ne celá škola.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch má koronavirus

Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má koronavirus. "Z pátku na sobotu mi nebylo dobře, proto jsem si došel preventivně na PCR test. Ten bohužel ukázal, že jsem pozitivní. Nastupuji tak do 14denní izolace. Díky očkování mám mírný průběh a budu pracovat z domova," napsal na twitteru.

Píše se na Deník.cz