Domácí

Vakcína na Covid-19 bude v ČR asi ještě letos. Kdo ji dostane první?

Vývoj vakcíny na Covid-19 vypadá slibně. Česká republika by měla od Evropské unie koupit 11,2 milionů dávek vakcíny AstraZeneca. Tu vyvinuli a momentálně testují vědci z Oxfordské univerzity. Do Česka by mohla dorazit už na konci tohoto roku.

První očkování dostanou rizikové skupiny, mezi které ministerstvo zdravotnictví řadí lidi s oslabenou imunitou a chronicky nemocné. "Jsou to primárně samozřejmě rizikové skupiny, pro které může být Covid-19 fatální z hlediska zdravotních následků," potvrzuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Vakcínu pak dostanou také pracovníci ve zdravotnictví, sociálních službách nebo členové integrovaného záchranného systému. "Vakcína, která teoreticky zbyde po těch rizikových skupinách, tak bude dána k dispozici ostatnímu obyvatelstvu," slibuje epidemiolog Roman Prymula.

Související obsah

Kolik druhů vakcín se ve světě už testuje, se dozvíte v následující reportáži:

Než bude možné vakcínu v Česku aplikovat, musí ji schválit Evropská léková agentura. Testování tohoto druhu vakcíny je nyní ve třetí, tedy poslední fázi před schválením léku. "To znamená, že je před cílem, na druhou stranu i tak nemůžeme říci, zda ta vakcína bude úspěšná," varuje Vojtěch.

Očkování budou podávat praktičtí lékaři, původně zamýšlená očkovací centra tak vznikat nebudou. "Jediná schůdná cesta jsou praktičtí lékaři, tam to funguje, bude se využívat standardní proces zásobování," informuje Prymula.

Související obsah

Očkování bude dobrovolné a mělo by být zdarma. Otázkou ale je, kolik zájemců o očkování v Česku bude - řada lidí by se totiž podle ankety štábu TV Nova očkovat zatím nenechala. Jeden oslovený k preparátu nemá důvěru, další řekl, že v jeho věku už aplikace prý ani nemá cenu.

Mezi běžné občany se vakcína podle odborníků dostane zhruba v polovině příštího roku.

pez, Marek Bruna, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz