Domácí

Hodiny čekání a obří fronty. Testování na letišti lidé popisují jako noční můru

Hodiny čekání a obří fronty. Testování na letišti lidé popisují jako noční můru
Zdroj: zpravy@nova.cz

Odběrových míst jsou v Praze téměř dvě desítky. A zatímco některá téměř zejí prázdnotou, na jiných se tlačí davy lidí a na test čekají mnohdy i více než šest hodin. Taková je realita například na Letišti Václava Havla, kde odběry provádí soukromá firma. Hygienici vyzývají lidi, aby využívali i jiná odběrová místa.

Od srpna platí, že pokud se lidé vracejí ze Španělska nebo Rumunska, musí se prokázat negativním testem na koronavirus, anebo nastoupit do karantény. Při návratu z dovolené se tak jako nejsnazší způsob jeví nechat se otestovat rovnou na letišti, kde jsou dvě odběrová místa. Snadné je to však jen zdánlivě.

Realita je totiž taková, že odběrové centrum na Letišti Václava Havla je jedno z nejfrekventovanějších a lidé tam tak mnohdy čekají na test téměř celou věčnost. Nechat se otestovat před letem, znamená přijít raději o několik hodin dříve. A ani to někdy nemusí stačit.

"Jsou tady lidé, kteří čekají, až přijdou na řadu třeba už 6,5 hodiny. Někteří i víc a vlastně ani není jasné, zda se na řadu dostanou," popsala svou zkušenost divačka TV Nova. "Z mojí strany naprosto nezvládnutá organizace testování na Covid-19. Pokud jsem doteď nakažena nebyla, tak bych se nedivila, kdybych se po více než šesti hodinách čekání na letišti nakazila," posteskla si.

Související obsah

"Méně trpěliví zahodí lístek z běžné řady a přikoupí si Fast track," dodala. Odběrová místa na letišti provozuje soukromá společnost GHC Genetics a služba Fast track, kterou nabízí, umožňuje rychlejší odbavení. Ten, kdo si připlatí 1500 korun, může v podstatě předběhnout celou frontu.

"Chceme umožnit rychlejší odbavení klientům, kteří si z časových důvodů nemohou dovolit čekat v případné frontě," vysvětluje firma. "Službou Fast track nemíníme profitovat na nepohodlí, ale naopak umožnit uspořit čas těm, kteří o to mají zájem. My děláme maximum proto, abychom klienty odbavili rychle a hlavně bezpečně," dodává.
 

Standardní test pro samoplátce přitom stojí 1750 korun. Ten, kdo hodně spěchá, si u firmy navíc může připlatit za expresní dodání výsledků do dvou hodin (místo standardních 24 hodin) za poplatek ve výši 7500 korun.

Související obsah

GHC Genetics si je vědoma obrovského zájmu o testování na Letišti Václava Havla, a na svých stránkách proto lidi varuje před zkrácením otevírací doby. "Vzhledem k velké poptávce může být příjem zájemců ukončen dříve, než je uvedeno v otevírací době odběrového místa z důvodu naplnění kapacity," uvedla.

Obrovské fronty se tvoří i na dalším odběrovém místě, které společnost provozuje - a to na Václavském náměstí. "Bohužel v tuto chvíli jsou veškerá odběrová centra přetížená a potýkají se s provozními potížemi. Důvodem je ukončení provozu jiných odběrových míst a stále rostoucí zájem k testování," vysvětluje GHC Genetics.

Testování na Václavském náměstí

Na Václavském náměstí tak zájemci o test rovněž čekají několik hodin ve frontách. A protože GHC Genetics je soukromá firma, může si sama určovat pořadí, jak upozornila hlavní hygienička Jarmila Rážová.

"Po více než 40minutovém čekání byl odbaven pouze jediný člověk s lístkem z čekacího systému, a to při frontě 37 lidí přede mnou a dalších deseti za mnou, kteří využívali možnosti nebrat pořadový lístek a za příplatek frontu předběhli," popsal pro TN.cz svou zkušenost s odběrovým místem na Václavském náměstí Marek K.

Související obsah

"Ve frontě nikdo nedodržoval odstupy a někteří neměli ani roušku, takže jsem opakovaně kontaktoval infolinku GHC Genetics, kde mě ubezpečili, že to napraví, případně ať jdu jinam. Situace se na místě nezlepšila a naopak se vyhrocovala. Mezi lidmi, kteří čekali ve frontě a těmi, kteří ji předbíhali, docházelo ke konfliktům. Takže jsem raději navštívil Všeobecnou fakultní nemocnici, kde mě i s čekáním odbavili do deseti minut," dodal.

Podle mluvčího pražské hygienické stanice Zbyňka Boublíka mají obrovské fronty a dlouhá čekací doba na letišti či na Václavském náměstí prostý důvod. Jedná se o frekventovaná místa, která k otestování využívá nejvíce lidí. "Apelujeme na lidi, aby využívali celou tu škálu odběrových míst, která jsou v Praze, a ne pouze ta nejvíc frekventovaná místa," řekl a doporučil, aby se lidé ideálně objednávali elektronicky.

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz