Koronavirus

PŘEHLED: Tyto přípravky pomohou proti koronaviru, radí lékárníci

PŘEHLED: Tyto přípravky pomohou proti koronaviru, radí lékárníci
Zdroj: TV Nova

Kvůli očekávanému zvýšení případů nákazy koronavirem připravila Česká lékárnická komora (ČLnK) soupis preventivních opatření včetně možností posílení imunity. Vydala také seznam doporučených léčiv.

I nadále zůstává podle ČLnK základem prevence proti Covid-19 dezinfekce rukou a dodržování hygienických pravidel. "Samozřejmostí by mělo být časté a důkladné mytí rukou mýdlem a tekoucí teplou vodou. Za současné epidemiologické situace je vhodné použít také vhodný dezinfekční přípravek na ruce (tekutý či gelový), který zneškodní cizorodé mikroorganismy," uvedla komora. Při koupi přípravku je dobré se poradit s lékárníkem.


Při odkašlávání je vhodné použít kapesník, rukáv, šálu nebo předloktí, ale nedávat si před ústa ruku. "Součástí prevence přenosu respiračních onemocnění je i nošení vhodných ochranných pomůcek (roušek a respirátorů) zakrývající nejen ústa, ale také nos," doplnila komora.

Zdroj: ČLnK

Další důležitou součástí je posílení imunity. "V rámci podpůrné terapie vedoucí ke zvýšení nespecifické imunity lze doporučit užívání vitaminu D, betaglukanů, zinku a selenu. Vždy v doporučené denní dávce, kterou konzultujte se svým lékárníkem,“ vysvětlila farmaceutka Vilma Vranová z Farmaceutické fakulty Masarykovy univerzity Brno. K vybudování imunity je potřeba asi tři až pět týdnů. Více informací o zinku naleznete v tomto článku na portálu Lékárnické kapky.

Související obsah

"Onemocnění koronavirem se můžeme bránit i tehdy, když už se virus dostane do našeho těla. V rámci podpůrné i symptomatické léčby je možné využít účinku lékořice hladké, hořce drsného a výtažku z pelargonie. V praxi se při první fázi onemocnění, i při suchém kašli, osvědčilo podávat mukolytika (léky podporující odstraňování hlenu) s obsahem acetylcysteinu, nebo bromhexinu,“ dodala Vranová. Kompletní přehled doporučených léčiv najdete v galerii na konci článku.


Lékárníci také radí zbavit se všeho, co tělo zbytečně zatěžuje, tedy zánětů a nadbytečných kilogramů. "Je vhodné, pokud možno, doléčit všechny chronické záněty, které zbytečně zaměstnávají náš imunitní systém. Pokud trpíte například zánětem močových cest, prostatitidou či zánětem zubů, soustřeďte se nejprve na jejich léčbu," upřesnil další kroky v prevenci viceprezident ČLnK Martin Kopecký.


Nebezpečná je i nadváha. "V případě obézních pacientů dochází k tomu, že umírající tukové buňky vyvolávají chronický zánět mírné intenzity a aktivizují tak prozánětlivé cytokiny. Ty se pak, laicky řečeno, plně nesoustředí na řešení celkových infekcí typu sepse nebo právě infekce Covid-19. Stav hubnutí ale zlepšuje všechny metabolické parametry. Není tedy důležité kolik kilogramů zhubneme, ale jde o samotné nastartování procesu snižování hmotnosti," objasnila Vranová.


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz