Domácí

Rodiče museli zůstat kvůli karanténě učitelů s dětmi doma, i oni mohou čerpat ošetřovné

Rodiče museli zůstat kvůli karanténě učitelů s dětmi doma, i oni mohou čerpat ošetřovné
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem opět rostou, ve čtvrtek přibylo rekordních 680 nakažených. Ministerstvo práce a sociálních věcí se na případnou druhou vlnu připravuje, chystá například zavést kurzarbeit, rovněž připravilo návrh na takzvané krizové ošetřovné, které by mělo být vypláceno po dobu distanční výuky. Se současným nastavením ošetřovného se objevily nečekané problémy, někteří rodiče totiž i přes karanténu učitelů neměli nárok na příspěvek, hygienici totiž nechali školu otevřenou, ředitelé pouze vyhlásili ředitelské volno.

Už před několika měsíci odborníci upozorňovali, že by mohla na podzim přijít druhá vlna šíření koronaviru. Počet nově potvrzených případů opět rychle narůstá, každým dnem jde v posledním týdnu o stovky nakažených.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) se na druhou vlnu připravuje, zejména se chystá na situace, které mají přímý dopad na lidi.

V oblasti ochrany zdraví má nakoupené dostatečné zásoby ochranných pomůcek. "I do budoucna jsme připraveni zajistit, v případě potřeby ve spolupráci s ostatnímu resorty, ochranné pomůcky (roušky, ochranné obleky, štíty, dezinfekce) pro potřeby resortních organizací," uvedla mluvčí MPSV Michaela Buchtová.

Související obsah

Krizové ošetřovné

Kvůli uzavření škol během nouzového stavu muselo mnoho rodičů zůstávat se svými dětmi doma. Školní rok odstartoval, nicméně manuály ministerstva školství počítají s tím, že se v některých případech může opět přejít na distanční výuku. Může jít o jednotlivé třídy i celé školy.

Pro rodiče, kteří by museli zůstat s dětmi doma, připravuje MPSV takzvané krizové ošetřovné. "To by mělo být vypláceno po celou dobu distanční výuky nebo nařízené karantény, a to pro děti až do třinácti let věku," vysvětlila Buchtová.

S čerpáním současného ošetřovného se objevil nečekaný problém. Na některých školách byla části nebo celému učitelskému sboru ze strany krajské hygienické stanice nařízena karanténa, nedošlo ale ze strany hygieniků k uzavření školy. Potíž je s výukou na dálku. Pokud totiž hygienici sami o uzavření školy nerozhodnou, neplatí ustanovení zákona, že se žáci musí distančního vzdělávání účastnit. Není ani nárok na ošetřovné. Ministerstvo školství se celou věcí po upozornění školských odborů začalo zabývat.

Školám, které nemohou zabezpečit prezenční výuku z důvodu karantény pedagogických pracovníků, ministerstvo školství na žádost školy změní po dobu nezbytně nutnou organizaci školního roku, čímž také zajistí nárok rodičů na ošetřovné. "Jsem názoru, že tato situace splňuje veškeré zákonné podmínky pro vznik nároku na ošetřovné, neboť se jedná o uzavření školy z důvodu nepředvídatelné události," říká ministr školství Robert Plaga. Ministerstvo školství je se školami v kontaktu a některým z nich již toto řešení - které platí i pro školy, které situaci již řešily ředitelským volnem - umožnilo.

 

Související obsah

Program Antivirus

Ministerstvo od 1. 9. prodloužilo na další dva měsíce program Antivirus, který má za úkol chránit pracovní místa. Zaměstnavatelům, jejichž hospodářská činnost bude ohrožena v důsledku šíření nákazy, bude poskytován příspěvek na plnou či částečnou úhradu náhrad mezd, které budou zaměstnancům náležet z důvodu překážky na straně zaměstnance (nařízení karantény) nebo na straně zaměstnavatele (překážka – uzavření provozovny z důvodu nařízení vlády uzavřít provoz), bude-li prokázáno, že překážka v práci vznikla v důsledku nákazy Covid-19, vysvětluje MPSV.

Kurzarbeit

MPSV také chystá novelu zákona o zaměstnanosti, která by měla zavést takzvaný "kurzarbeit". Jedná se o systémový nástroj, který by měl nahradit stávající program Antivirus. Podmínky kurzarbeitu ale budou jiné.

Kurzarbeit by měl být oproti programu Antivirus trvalý. Spouštěl by se ale jen v době krize, která by mohla ohrozit ekonomiku a zaměstnanost.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestující si odmítla nasadit roušku, letadlo nad Atlantikem se muselo vrátit do Miami

Letadlo vyslané společností American Airlines, které směřovalo do Londýna, se ve středu muselo kvůli jedné cestující vrátit zpět do Miami. Kapitán Boeingu 777 tak rozhodl poté, co si žena podle federálního nařízení odmítla nasadit roušku. Po přistání ji z letadla odvedla policie a žena byla zařazena na americký interní seznam osob, kterým je odepřen vstup na palubu letadla, informovala agentura AP s odkazem na vyjádření aerolinek.

Krátká zpráva

Kamion převážející výbušniny se střetl s motorkou, výbuch zabil nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí přišlo v Ghaně o život a dalších 59 jich bylo zraněno při explozi kamionu, který převážel výbušniny. Podle agentury AFP byl výbuch následkem dopravní nehody, při které došlo ke střetu s motocyklem. Masivní exploze vytvořila na místě srážky hluboký kráter a srovnala se zemí desítky budov v okolí.

Píše se na Deník.cz