Domácí

Desetkrát dražší voda, máslo za stovku! Srovnání cen za komunismu a dnes

Desetkrát dražší voda, máslo za stovku! Srovnání cen za komunismu a dnes

Srovnávání toho, co bylo v minulosti levnější a co naopak dražší je oblíbeným tématem. Mnoho lidí tvrdí, že za komunismu byly ceny mnohonásobně nižší. Pokud si ale srovnáme průměrné platy a ceny potravin, tak můžeme zjistit, že to není pravda.

Při srovnávání cen z minulosti nesmíme porovnávat pouze ceny, ale také výši průměrné mzdy, která byla v roce 1989 mnohonásobně nižší, než je teď. Důležité proto je zjistit, kolik by si toho za průměrnou mzdu mohl koupit člověk dříve a kolik teď.

Průměrná mzda byla před 31 lety 3000 Kčs. V roce 2020 se vyšplhala na 34 077 korun, což je jedenáctkrát více.

Související obsah

Například za základní potraviny zaplatíme dnes v přepočtu mnohem méně, než tomu bylo v roce 1989. Takových 250 gramů másla stálo kdysi 10 Kčs, pokud bychom to přepočítali na dnešní ceny, tak by nás vyšlo zhruba na 110 Kč. Průměrná cena másla je ale přitom 37,68 Kč.

Velký rozdíl je například také u kuřecího masa. V roce 1989 vyšlo jedno kilo kuřete na 30 Kčs, což by v přepočtu na dnešek bylo neuvěřitelných 330 Kč. Kuřecí se dá přitom sehnat za průměrných 61 korun. Podobně je tomu také u jemných párků, které stojí o půlku méně než za komunismu.

Cenově podobně na tom zůstalo mléko a brambory. Každopádně za komunismu bylo mléko dotované státem a prodávalo se silně pod cenou.

Co se týče energií, tak tam už ceny levnější nejsou. Stoupla především cena vodného a stočného, která je desetkrát větší. Češi si připlatí také za zemní plyn, jenž je dražší zhruba šestkrát. Naopak benzín a nafta nás vyjdou mnohem levněji.

Vepřové maso je nejdražší v historii a může za to prasečí mor. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz