Koronavirus

Praha ohrožená Covidem! Vrací se roušky do škol i obchodů, v noci zavřou restaurace

Epidemiologická situace v Česku se zhoršuje. Pražská hygiena v pátek představila nová opatření a koronasemafor. Hlavní město zůstává oranžové. Omezí se otevírací doba pražských podniků, zejména barů a nočních klubů. Roušky budou povinné i ve společných prostorách škol v Praze, vrací se také do obchodů a nákupních center. Zelenou barvu nově dostaly další okresy, kterých se přísnější restrikce netýkají.

Ministerstvo zdravotnictví v pátek odpoledne představilo nový semafor nákazy. Praha zůstává oranžová, komunitní přenos je tak v metropoli na počátku. "Nejvýznamnějším lokálním ohniskem je nadále Praha, která je v oranžovém stupni, což znamená počínající komunitní přenos. Praha proto přistoupí k dalším protiepidemickým opatřením," uvedl resort, v jeho čele stojí Adam Vojtěch (za ANO).

Šéfka pražských hygienků nová nařízení rozdělila do dvou vln. První začne platit od 9. září. "Zakazuje se přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb od půlnoci do šesti hodin ráno," uvedla Zdeňka Shumová z hygienické stanice s tím, že se omezení týká především nočních klubů a barů, které jsou dlouhodobě považovány za epicentra nákazy.

Do obchodů a nákupních center se vracejí roušky, zároveň zůstává povinnost je nosit v hromadné dopravě, nádražních budovách nebo na pražském letišti.

Koronasemafor na základě uplynulých sedmi dní pro následující týden:

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

"Od 14. září bude nutné nosit roušky ve společných prostorách škol v Praze, jako jsou chodby nebo záchody," oznámila Alena Füleová. Výjimku dostaly mateřské a vysoké školy.

"Z globálního hlediska není zvýšený výskyt v Praze odlišný od situace ve velkých aglomeracích (např. Vídeň, Madrid, Barcelona), což je dáno zejména vysokou kumulací osob dojíždějících do hl. m. Prahy za prací či z důvodu turismu a také četnosti větších akcí s vyšším počtem účastníků," konstatovalo ministerstvo.

Související obsah

NOVÁ OPATŘENÍ V PRAZE PŘEHLEDNĚ:

Nová opatření v Praze od 9. září:

- Zákaz přítomnosti veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb od půlnoci do šesti hodin ráno, jedná se především o uzavření barů a nočních klubů
- Roušky nově v prostorách obchodů a nákupních center
- Zůstává nošení roušek v metru, nádražních budovách a areálu pražského letiště

S platností od 14. září:

- Nošení roušek ve společných prostorách všech škol v Praze jako chodby, záchody s výjimkou mateřských škol a vysokých škol

Na podrobnosti týkající se nových opatření ve školách, se podívejte v reportáži:

 

Do zeleného stupně se na koronasemaforu nově zařadily okresy Hodonín, Beroun, Kladno, Mělník, Praha-východ, Praha-západ, Kolín, Příbram, Třebíč a Blansko. Tam se zatím žádná nová opatření přijímat nebudou. Zelená barva znamená výskyt nákazy bez komunitního přenosu.

Podle dat, z nichž nový koronasemafor vznikl, onemocnění Covid-19 plošně nezasahuje rizikové skupiny obyvatel. "Podíl nově diagnostikovaných osob ve věku 65 a více tvoří přibližně 10 procent celkových nárůstů, u kategorie 75 a více je to 5 procent. Mírně narůstají celkové počty hospitalizovaných a počty pacientů vyžadující péči na JIP, nejde však o plošný rizikový jev," stojí ve zprávě. 

"Mortalita je velmi nízká a většina nově diagnostikovaných případů je bezpříznaková nebo jen s lehkým průběhem. Nejde o nekontrolované plošné šíření nadregionálního rozsahu," dodává resort.

"Denní nárůsty nových případů jasně ukazují, že koronavirus mezi námi je a bude. Prosím občany, aby dodržovali základní hygienická pravidla, jako mytí rukou vodou a mýdlem, rozestupy od ostatních a roušky v místech, kde je hodně lidí na malém prostoru," vyzval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) z karantény, ve které skončil kvůli setkání s nakaženou hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou. Test měl ale negativní.

Související obsah

Vojtěch s ministrem školství Robertem Plagou (ANO) připravují i zmírnění pravidel karantény pro školy. Už dopoledne  to řekl epidemiolog Roman Prymula. "Lidé, kteří mají respirátor, nepůjdou do karantény, protože jsou chránění," uvedl pro TN.cz s tím, že týkat se to má žáků a studentů, kteří se setkají s nakaženým člověkem.

Situace v Česku se v posledních dnech zhoršuje, jenom za čtvrtek přibylo 680 nakažených. S nemocí Covid-19 bojuje 7196 lidí.

Na záznam tiskové konference Hygienické stanice hlavního města Prahy se podívejte ZDE:TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz