Domácí

Inspektoři kontrolovali burčák, skoro polovina prodejců porušila předpisy

Téměř polovina prodejců burčáku porušila předpisy – to je zjištění Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Ta se každoročně na sklonku léta zaměřuje na prodej burčáku.

Vůbec nejčastějším prohřeškem bylo neuvedení země původů hroznů, ze kterých je burčák vyroben. Často chyběly také údaje o výrobci. To potom často vede k tomu, že výrobek z dovozových hroznů, označený jako částečně zkvašený hroznový mošt, se prodává pod chráněným názvem burčák.

První kontroly ukazují, že více problémů je u stánků, které jsou rozesety v okolí silnic, supermarketů nebo na náměstích měst. Naopak ve vinotékách se prohřešky vyskytují jen sporadicky.

Kontroloři odebírají i vzorky jednotlivých burčáků. Ty se potom v laboratořích nechávají dozrát a testují. V loňském roce přístroje odhalily např. nadlimitní množství alkoholu, přidaný cukr nebo vodu.

Související obsah

 

Závadných vzorků bylo přibližně sedmnáct procent. Rozbory jsou ale poměrně časově zdlouhavé, výsledky každého vzorku tak zná Státní zemědělská a potravinářská inspekce až zhruba dva měsíce od odebrání.

Prodejcům, kteří porušují předpisy, hrozí pokuty od deseti tisíc až do několika milionů korun.

Kateřina Sejková, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz