Koronavirus

Nový semafor nákazy: Oranžových je šest okresů, většina ČR zelená

Ministerstvo zdravotnictví v pátek představilo koronasemafor na příštích sedm dní. Kromě Prahy je nově oranžových pět dalších okresů. To znamená, že tam začíná komunitní přenos. Od pondělí se tam omezí otevírací doba restauračních zařízení a jiných podniků. Ve většině Česka začal platit první stupeň rizika, který představuje zelená.

Mezi oranžové okresy s počínajícím komunitním přenosem od pátku patří Beroun, Kladno, Kolín, Praha-východ a Uherské Hradiště. Stejnou barvu má nadále Praha.

"V okresech, které se dostaly do oranžového stupně pohotovosti, budou hygienici na situaci reagovat a přijmou opatření. Od pondělí 14. září zde dojde k omezení otevírací doby stravovacích zařízení od půlnoci do šesté hodiny ranní," uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

„Nejzatíženějšími regiony jsou Praha a Středočeský kraj, kde se objevuje počátek komunitního šíření. Ohniska nákazy evidujeme také v ostatních regionech, kde jsou však zdroje nákazy dohledatelné a virus se tedy nešíří komunitně. V této chvíli je nejdůležitější individuální zodpovědnost každého z nás," řekl šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Aktuální semafor koronavirové nákazy platný od 11. září:

Související obsah

Největším lokálním ohniskem zůstává Praha. Počet nakažených v hlavním městě představuje 23 až 26 procent případů v celém česku. "Nárůsty nových případů v Praze činí za poslední týden denně průměrně 210, na 100 tisíc obyvatel je to za posledních 14 dní asi 170 pozitivních případů," konstatovalo ministerstvo.

Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové, které před dvěma týdny vyšel pozitivní test na koronavirus, jsou z hlediska přenosu nejrizikovější hromadné akce a další společenské a soukromé akce s vyšší kumulací osob na jednom místě.

Česko má momentálně přes 11 tisíc aktivních případů nákazy. Podle šéfa statistiků Ladislava Duška se stále jedná o kontrolované šíření. "Stále jde ve většině okresů o záchyty sporadické, ojedinělé, negenerující nebezpečné a meziregionální klastry. Celkové reprodukční číslo kalkulované pro celou populaci ČR je rovno 1,35 (95% interval spolehlivosti: 1,32 – 1,38)," uvedl.

"Jako reakci na vyšší počty nakažených zavedlo Ministerstvo zdravotnictví povinné nošení roušek ve vnitřních prostorách mimo bydliště, které až na výjimky platí od 10. září pro celou Českou republiku. Platí také celostátní povinnost nosit ochranné prostředky v prostředcích veřejné dopravy," připomnělo ministerstvo. 

Související obsah

Zelené jsou nově okresy Benešov, Kutná hora, Mladá Boleslav, Nymburk, Rakovník, České Budějovice, Český Krumlov, Písek, Strakonice, Tábor, Plzeň-město, Plzeň-jih, Rokycany, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Litoměřice, Louny, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Hradec Králové, Náchod, Trutnov, Chrudim, Pardubice, Svitavy, Jihlava, Pelhřimov, Žďár nad Sázavou, Brno-město, Brno-venkov, Olomouc a Prostějov. Zelená barva představuje výskyt nákazy bez komunitního přenosu.

Přidaly se k okresům Hodonín, Praha-západ, Třebíč, Blansko, Příbram nebo Mělník, které byly v zeleném stupni pohotovosti už dříve.

Kvůli výskytu koronaviru na ministerstvu zdravotnictví už podruhé Vojtěch nepředstavil semafor na tiskové konferenci, ale pouze prostřednictvím tiskové zprávy.

Jedním z okresů, které se obarvily na zeleno, je i Plzeň-jih:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz