Koronavirus

Ministerstvo nemá právo nutit lidi nosit roušky, říkají ústavní právníci

Ministerstvo nemá právo nutit lidi nosit roušky, říkají ústavní právníci
Zdroj: Profimedia

Ústavní právník Zdeněk Koudelka si myslí, že ministerstvo zdravotnictví nemůže lidem nařizovat, že mají nosit roušku. Má k tomu svůj právní výklad. Podobně to vidí i další jeho kolega Jan Kysela. Ministerstvo nesouhlasí.

Ministerstvo zdravotnictví se podle právníka Koudelky opírá o zákon o ochraně veřejného zdraví, který mu umožňuje uložit zákaz nebo nařízení určité činnosti k likvidaci epidemie nebo nebezpečí jejího vzniku.

Podle Koudelky je to ale málo. “Existuje ústavní zásada, že nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá. Pakliže žádný zákon výslovně neumožňuje ministerstvu zdravotnictví stanovit povinnost nošení roušek, je narušena tato ústavní zásada, která byla zavedena v reakci na totalitní období do roku 1989, kdy řada povinností byla stanovena pouhými podzákonnými předpisy,“ uvedl ústavní právník Zdeněk Koudelka.

Související obsah

Právník dále poukazuje na nelogičnost nařízení. Ta se totiž týkají i regionů, kde je hrozba nákazy minimální. “Snad lze připustit stanovení povinnosti individuálním rozhodnutím vůči konkrétní osobě s patřičným odůvodněním. Pokud však ministerstvo ukládá povinnost lidem jen z preventivních důvodů plošně, když samo ve svém semaforu uvádí, že s výjimkou Prahy a okresu Karviná je území Čech, Moravy a Slezska s nulovým či zanedbatelným rizikem nákazy, jde o nesprávný postup. Není vyhlášen nouzový stav, stát je v normálním ústavním režimu,“ uzavřel Koudelka ve svém blogu na webu Česká justice.

Související obsah

S tímto názorem souhlasí i další známý ústavní právník Jan Kysela. “Právní situace se od jara nezměnila. Ministerstvo zdravotnictví stále postupuje podle stejných ustanovení o ochraně veřejného zdraví. Ten je značně neurčitý, což bylo předmětem kritiky už na jaře. Připraven byl zvláštní zákon, usnul v poslanecké sněmovně,“ řekl pro TN.cz Kysela.

Ministerstvo zdravotnictví s názorem právníků nesouhlasí a má jeden silný argument. "Městský soud v Praze nejen procesně, ale i věcně projednal návrh na zrušení jednoho z minulých mimořádných opatření k rouškám, a to mimořádného opatření z 12. června. Návrh na jeho zrušení zamítl. Pravomoc Ministerstva zdravotnictví vydávat rouškové MO již tedy byla soudem přezkoumána a soud pravomocně potvrdil tuto naši pravomoc. Jedná se o rozsudek Městského soudu v Praze ze dne 31. srpna 2020," uvedlo pro TN.cz ministerstvo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Sníh komplikuje dopravu, dálnice D6 je uzavřena kvůli nehodě dvou osobáků

Dálnici D6 na 154. km ve směru Sokolov uzavřela dopravní nehoda dvou osobáků s lehkým zraněním. Z důvodu šetření nehody je aktuálně dálnice uzavřena. Na povrchu dálnice je souvislá vrstva sněhu, informuje Policie ČR.

Píše se na Deník.cz