Koronavirus

Prymula se bije za nošení roušek, jiní odborníci se ale nařízení vysmáli

Ani přední čeští odborníci se nedokážou shodnout na tom, zda nás roušky skutečně před virem chrání. Jedni je tvrdě brání, druzí zatracují.

Roušky ano, či nikoliv? To je otázka, která aktuálně hýbe českou společností. A zajedno nejsou ani na slovo vzatí experti.

"I v těch vnitřních prostorách se někdo potřebuje najíst a podobně. A uvědomme si, že nikdo nemění roušku několikrát za den. Ta rouška je zdrojem řady infekcí a komplikací," prohlásil Tomáš Zima, lékař a rektor Univerzity Karlovy.

Nesouhlasí s ním epidemiolog a vládní zmocněnec Roman Prymula. "Roušky jsou jednou z mála pomůcek, které v tuto chvíli můžeme používat, abychom zredukovali riziko nákazy," stojí si za svým jeden z hlavních protiepidemických stratégů.

Související obsah

Obyčejná rouška přitom vydrží pouze zhruba dvě až tři hodiny, poté ji můžeme klidně hodit do koše. "Ty roušky, které jsou jednorázové, tak mají samozřejmě omezenou míru použitelnosti," souhlasí Prymula.


Celý den nás neochrání ani respirátor. Účinný je zhruba osm hodin. Pět roušek a jeden respirátor, které už brzy zamíří k těm dříve narozeným, jim tedy vydrží odhadem dva dny. Přesto ale roušky mají své zastánce.

"Měli bysme je mít i v tenhle okamžik. Sice jsme venku a fouká vítr, ale jako to riziko přenosu je i tady," je přesvědčen evoluční biolog Jaroslav Flegr.

"Je to určitě opatření, které lze aplikovat plošně, lze aplikovat velice rychle a s minimálními ekonomickými dopady. A to si myslím, že je u roušky velice důležité," doplnil epidemiolog Roman Chlíbek.

Související obsah


Oponenty tohoto názoru jsou třeba přední kardiochirurg Jan Pirk či onkolog Jan Žaloudík. "Když bude nařízení naší vlády a našich rozhodujících činitelů, budu ho plnit do roztrhání těla, ale vnitřně si o tom budu myslet své," řekl Žaloudík.


Pirk nedávno uvedl, že pokud roušky mají být prevencí, zasádroval by všem seniorům nohy, protože bude náledí. "Já si myslím, že nám schází humor v téhleté situaci, že jsme zbytečně přestrašeni, a že by bylo trošičku záhodno, abychom byli veselejší," prohlásil.


Jen během středy si Češi koupili více roušek než za celý březen a duben.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz