Koronavirus

Začala druhá vlna, přiznal Prymula. Očekává nápor na nemocnice

Začala druhá vlna, přiznal Prymula. Očekává nápor na nemocnice
Zdroj: TV Nova

Česko má přes 13 tisíc aktivních případů nákazy koronavirem. Podle epidemiologa a vládního zmocněnce Romana Prymuly začala druhá vlna. Obává se, že nemocní zanedlouho zahltí nemocnice jako na jaře.

Přes tisíc nových případů denně, více obětí než za stejné období v srpnu (podrobnosti zde). Koronavirová bilance za září je v Česku nepříznivá. S nemocí Covid-19 bojuje přes 13 tisíc lidí.

"Já si osobně myslím, že je to druhá vlna," prohlásil Roman Prymula v České televizi. Podle epidemiologa je tuzemský vývoj epidemie horší než ve Španělsku. Navzdory vyšším počtům tam počet potvrzených případů každým dnem klesá.

"Tady se stále vedou teoretické diskuze, jestli ještě končí vlna první, nebo jestli je to vlna druhá. V Rakousku už také vyhlásili, že to je vlna druhá," dodal. Prymula do dvou až tří týdnů očekává stejný počet hospitalizovaných s koronavirem jako na jaře. V polovině října by se kapacita laboratoří mohla dostat na 40 tisíc testů za den.

Související obsah

Češi by si podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví měli alespoň na měsíc odpustit oslavy, večírky a jiné hromadné akce.

Od pátku je v platnosti nový semafor. Většina okresů je zelených, platí tam tedy první stupeň rizika šíření nákazy. K oranžové Praze, kde je počínající komunitní přenos, přibylo dalších pět okresů. Více čtěte zde.

Od začátku epidemie se v Česku potvrdilo 35 401 případů, přes 21 tisíc lidí se vyléčilo. V nemocnicích je momentálně 297 lidí. Nemoci Covid-19 podlehlo 453 nakažených. Laboratoře provedly přes milion testů včetně opakovaných.

Prymula o vakcíně, jejíž část se bude vyrábět v Česku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie kvůli zakázkám zasahuje ve správě jaderných úložišť

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pondělí od ranních hodin zasahují v pražském sídle Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Informuje o tom zpravodajský web Seznam Zprávy. Policisté se mají zajímat o dokumenty k některým veřejným zakázkám. "Mohu pouze uvést, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení, nicméně podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze," potvrdil webu mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Server Hlídač státu uvedl, že SÚRAO uzavřela v posledních letech 626 smluv v hodnotě sedmi miliard korun.

Píše se na Deník.cz