Domácí

Obilí je dost, pečivo ale může zdražit! Kvalita stačí tak na krmivo pro zvířata

Podle mlynářů se musíme připravit na brzké zdražení pečiva. Zemědělci sice mluví o letošní úrodě obilí jako o nejlepší za poslední čtyři roky, horší je to ale s kvalitou. Rozmary počasí odnesla prý hlavně pšenice.

Jarní sucho a po něm časté deště. Kombinace, která letos zemědělcům hodně zamotala hlavu. Že to s úrodou nebude nijak slavné, věštili už během žní. “Máme obavy z toho, aby nám ty deště nevyplavily lepky, aby to mělo patřičnou kvalitu,“ obával se již začátkem července předseda ZD Bulhary Antonín Osička.


“Pšenice, která vyhovuje kvalitativním požadavkům pro pekárenské zpracování, je prostě málo,“ shrnul Pavel Filip ze Svazu průmyslových mlýnů ČR.


I přes snahu farmářů se bude hodit velká část sklizně pšenice jen ke krmným účelům. Na některých místech se podíl odpadního zrna pohybuje kolem 30 procent. “Tam prostě chybí ty poslední dny dozrávání, s tím nejde bohužel nic dělat,“ poznamenal soukromý zemědělec a předseda Asociace soukromého zemědělství Olomouckého kraje Václav Koutný.

Související obsah


Výpadek v úrodě pšenice navíc hlásí i Německo, i proto ceny začínají stoupat. Vše podle mlynářů odstartuje zdražení mouky. “Cena mouky pro pekařské zpracování se pohybuje od 6 200 do 6 500 na jednu tunu. Takže ta cena se zvýší a měla by dosáhnout minimálně 6 800 až 7 000 korun,“ vyložil Pavel Filip ze Svazu průmyslových mlýnů ČR.


“Sklidilo se v republice 6,5 milionu tun pšenice a z toho je tak jedna třetina použitelná pro pekařské účely,“ mínil mlynář Miroslav Kníchal.


K mlynářům se přidávají i pekaři. Důvodů ke zdražení je prý víc, nejen mouka. “Záleží hlavně na ceně mouky, teď se hodně zvyšují mzdy a všechno kolem,“ vysvětlil jednatel pekárny Jan Chuděj. O kolik cena pečiva v obchodech poskočí, nikdo nechce říct. Střízlivé odhady mluví nejméně o pěti procentech.
 

Letos se ale dařilo například bramborám:

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz