Domácí

Budou Češi lhát, aby se vyhnuli karanténě? Tohle si myslí experti!

Budou Češi lhát, aby se vyhnuli karanténě? Tohle si myslí experti!
Zdroj: Getty Images

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí oznámil, že nově nebudou muset povinně do karantény lidé, kteří se setkají s nakaženým Covid-19. A to v případě, že oba dva v té době měli nasazenou roušku nebo respirátor. Dá se ale spolehnout na to, že lidé nebudou lhát, aby se karanténě vyhnuli? Tohle si myslí známí psychologové.

Vojtěch zároveň řekl, že i takto chránění lidé musejí i nadále sledovat svůj zdravotní stav a pokud se u nich objeví příznaky nemoci, mají se okamžitě obrátit na svého praktika. A tvrdí, že hygienici budou všechny případné rozpory ve výpovědích aktérů prověřovat.

Psychologové oslovení redakcí TN.cz se ovšem obávají, že nová pravidla karantén ani tak nebudou všichni respektovat. A že třeba i zalžou, že roušku při setkání s nakaženým měli, jen aby se karanténě vyhnuli.

"Odhadnout, kolika lidí se to bude týkat, je velmi těžké. Ale ti, kteří se z jakéhokoli důvodu budou potřebovat karanténě vyhnout, tak klamat budou," myslí si psycholog Karel Humhal.

Pokud takoví lidé usoudí, že je pro ně výhodnější lhát, tak to udělají. "Možná kdyby hrozil exemplární trest, tak by je to odradilo," zamýšlí se zkušený psycholog.

Nové nařízení považuje za velmi benevolentní a obává se, že česká společnost na něj není dostatečně vyspělá. Zároveň si ovšem myslí, že velká část lidí o (ne)nasazené roušce při setkání s nemocným lhát nebude.

Související obsah

Pochybnosti o novém nařízení, které už začalo platit, má také psycholog Jeroným Klimeš. Ten ho vnímá vyloženě jako rozvolňování stávajících pravidel.

"Je to alibi třeba pro ty, kteří chtějí pracovat. Ti pak řeknou, že roušku při setkání měli, i když to tak nebylo. A ten kdo se bojí, se naopak radši nechá otestovat a řekne, že roušku neměl," domnívá se Klimeš.

Novinku vnímá jako kličku politiků, kteří hledají způsob, jak pravidla uvolnit, aby se u toho zároveň neznemožnili. Z jeho zkušeností prý vyplývá, že strach z koronaviru má asi každý pátý Čech, zbytek údajně nákazu nijak zvlášť neřeší.

Nejde o jedinou změnu systému karantén. Vojtěch totiž zároveň oznámil ještě jednu zásadní novinku. Ta se týká lidí, kteří v nedávné době Covid-19 prodělali a testy u nich virus prokázaly.

Pokud se nyní setkají s někým nakaženým, nebo odcestují do rizikové země a sami přitom nemoc prodělali před maximálně 90 dny, nemusejí do karantény, protože mají v těle protilátky.

Jak můžou být nedočkavost a nerespektování karantény nebezpečné, ukazuje čerstvý případ z Bavorska. Jeho "hrdinkou" je mladá žena, která navzdory příznakům nečekala na výsledek testu na Covid-19 a vyrazila do barů ve městě Garmisch-Partenkirchen, kde nakazila další lidi. Místní úřady nyní uvažují, že jí uloží vysokou pokutu, píše The Washington Post.

V některých regionech se pravidla od pondělka naopak zpřísnila. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz