Domácí

Vojtěch: Vnitřní akce pro více než 10 stojících lidí jsou od pátku zakázané!

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu odpoledne ve Sněmovně oznámil, že vláda chce regulovat vnitřní hromadné akce, které jsou určené především ke stání. Před 19. hodinou pak upřesnil, že od pátku na akcích bude moct být maximálně deset stojících lidí. Pokud bude účastníků víc, musejí mít místa k sezení. Nařízení se týká i restaurací či barů.

"Od pátku 18. září od 18 hodin se s výjimkou výstav, trhů, veletrhů a jim podobných akcí budou moci konat vnitřní hromadné akce s účastí přesahující ve stejný čas 10 osob jen za podmínky, že každý účastník akce bude mít určeno místo k sezení. Na vnitřní hromadné akce tak nebude možný prodej vstupenek jinak než na konkrétní místo k sezení," oznámil resort v tiskové zprávě.

"Vzhledem k rapidnímu nárůstu počtu nových případů nákazy v posledním týdnu jsme se s epidemiology rozhodli přistoupit k dalšímu opatření, kterým snížíme sociální kontakt v rizikových provozech a současně neomezíme kulturní a sportovní život. Situaci nadále nepřetržitě monitorujeme a budeme ji vyhodnocovat zase po týdnu. Nemohu však vyloučit další opatření,“ uvedl Vojtěch.

Ministr Adam Vojtěch odpovídal v Televizních Novinách:

Související obsah

Opatření se přitom netýká jen organizovaných akcí, jako jsou třeba koncerty, ale také restaurací, barů či klubů. Uvnitř tak nově nebude smět být víc zákazníků, než je tam míst k sezení.

"Smyslem opatření je omezit úzký kontakt stojících lidí v barech, klubech či restauracích. Přidělené místo každému účastníkovi akce znamená vytvoření určitého distancu od ostatních. To však neznamená, že by se nemohlo například tančit. Lidé, kteří mají své přidělené místo, se mohou v roušce normálně pohybovat po provozovně. I nadále tak bude možné pořádat například plesy, taneční a další akce," vysvětlil epidemiolog Roman Chlíbek.

Zároveň se také částečně mění pravidla pro používání roušek právě ve stravovacích zařízeních. Stále platí, že je hosté můžou odložit, pokud pijí či jedí, ale musí u toho sedět (u baru, u stolu). Pokud se po restauraci procházejí nebo postávají u výčepu, musejí mít obličej zakrytý.


Vláda v souvislosti s šířením koronaviru a přípravou na druhou vlnu obdržela od Sněmovny 11 úkolů, podle Pirátů ale některá usnesení neplní. Poslanci proto chtějí vyzvat vládu k důraznějšímu plnění úkolů.

Podle předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka jsme například sedmou nejméně testující zemí v Evropě.

Ke koronaviru vystoupil na středečním zasedání Sněmovny právě ministr zdravotnictví Vojtěch. Uvedl, že se na celou situaci musíme dívat objektivně, ne v rámci politických debat. Podle něj republika zvládne nyní otestovat 20 700 lidí denně, počítá se s tím, že bude kapacita ještě růst až k 25 000 testů denně. Ministr apeloval, aby lidé nosili roušky, dodržovali rozestupy a myli si ruce.

Související obsah


Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že začíná být nárůst počtu potvrzených případů nákazy koronavirem exponenciální. Na konci měsíce by podle něj v Česku mohlo být až 30 tisíc nemocných.

Novela zákona na ochranu zvířat před týráním

Poslanci už dopoledne řešili novelu zákona na ochranu zvířat před týráním, její součástí je i zákaz klecových chovů drůbeže. Ten chtěli v zákoně zakotvit například opoziční Piráti. Někteří poslanci se už dříve nechali kvůli tomu, aby poukázali na utrpení zvířat, zavřít do klece na Malostranském náměstí, kde probíhala akce sdružení Obránci zvířat.

Proti zákazu se postavil ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) s tím, že by to znevýhodnilo české chovatele oproti ostatním v Evropské unii. Při vystoupení v Poslanecké sněmovně uvedl, že by měl zákaz klecových chovů přijít jednotně po celé Unii.

Zákaz by měl v případě schválení začít platit od roku 2027. Další variantou, kterou představil Martin Kolovratník (ANO) bylo pak postupné omezování od roku 2027.

  

Kromě zákazu klecových chovů se novela týká také například drezury zvířat v cirkusech. Nejde o úplný zákaz vystupování zvířat.

Poslanci zákaz klecových chovů drůbeže od roku 2027 podpořili. Pak ale přišla námitka proti hlasování. Ta byla špatně formulována, hlasování proto platí. Novela jako celek byla schválena.

  

Související obsah

V úterý se poslanci věnovali například takzvanému rouškovému. Jednorázový kompenzační bonus pro důchodce prošel prvním čtením, část opozice vetovala zrychlené projednání v prvním čtení, jelikož chce ještě představit pozměňovací návrhy.

Sněmovnou drtivou většinou prošel zákaz klecového chovu slepic:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz