Domácí

Banky ruší pobočky v Česku. Nejrychleji za 12 let, tvrdí ekonom

Banky ruší pobočky v Česku. Nejrychleji za 12 let, tvrdí ekonom
Zdroj: Profimedia

Kamenných poboček bank v České republice ubývá. Podle ekonoma Lukáše Kovandy mizí nejrychleji za posledních 12 let. Důvodem je prý pandemie koronaviru a propad zisků tuzemských bank.

Data České národní banky (ČNB) ukazují, že v prvním pololetí letošního roku bankám klesl čistý zisk na 26,57 miliard korun. To je o zhruba 19 miliard méně než v uplynulém roce. Důvodem tak obrovského poklesu je podle Kovandy koronavirová epidemie, která banky tvrdě zasáhla. Současně s rušením kamenných poboček roste rychlost, s jakou banky přechází na online komunikaci s klienty.

V reakci na následky pandemie a s ní spojená nutná opatření banky hromadně uspíšily rušení kamenných poboček. "Ke konci letošního prvního pololetí klesl počet bankovních míst v ČR na 1761. V porovnání s koncem letošního března tak ubylo 116 bankovních míst," řekl ekonom.

Související obsah

To je nejvyšší pokles mezi čtvrtletími od roku 2008. Meziročně ubylo zhruba 8,3 procenta bankovních poboček, což je nejvíc za posledních 11 let. Rapidní pokles zisků podle odborníků netrápí jen Česko, jde prý o celosvětový problém.

Jeho primárním důvodem je nejistota a strach z dopadů druhé vlny koronavirové pandemie. Firmy tak váhají s investicemi, protože nemají jistotu, že se jim vynaložené peníze vrátí. Klesá i poptávka po úvěrech a situaci nepomáhá ani rostoucí napětí mezi Čínou a Spojenými státy.

Související obsah

"Centrální banky, včetně ČNB, chtějí v takovém prostředí úvěrování co možná nejvíce usnadnit, takže snižují své základní úrokové sazby. Tím pádem ale snižují ziskovost úvěrové činnosti bank – běžně měřenou čistou úrokovou marží," popsal Kovanda.

Zisky bank podle něj snižují také moratoria (odklady splatnosti) na splátky úvěrů, které zavedla česká vláda jako jedno z opatření v rámci boje s ekonomickými dopady pandemie. Situace v Česku je přesto podle ekonomů ještě poměrně příznivá v porovnání například s Itálií.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz