Domácí

Obnovíme Ústřední krizový štáb, oznámil Babiš. Doteď to odmítal

Ústřední krizový štáb (ÚKŠ) začne znovu fungovat, oznámil v pátek premiér Andrej Babiš (ANO). Politici ČSSD po obnovení činnosti štábu volají už delší dobu. Babiš zároveň v pátek odpoledne nevyloučil opětovné zavedení nouzového stavu a uznal, že vývoj situace není dobrý.

"Zavedení nouzového stavu se nedá vyloučit," řekl na brífinku Babiš. Nechtěl ovšem říct, zda už ke kroku dozrál čas. "Musí to navrhnout ministr zdravotnictví, pak to probereme na vládě," uvedl.

Mohlo by k tomu podle něj dojít v případě, že bude potřeba zavést opatření, která jsou nad kompetenci resortu zdravotnictví a zákona o ochraně veřejného zdraví. Jasněji by podle něj mohlo být v pondělí.   

Adama Vojtěcha, který je dlouhodobě pod palbou opozice, se zastal, odvolávat ho nehodlá. Zároveň uvedl, že ÚKŠ bude mít jiné úkoly než na jaře. "Tenkrát to byl nákup a distribuce pomůcek, policisté hlídali na hranicích. Teď je situace jiná," má jasno. Zároveň uznal, že je potřeba připravit se na různé scénáře.

Takhle premiér mluvil o možném vyhlášení nouzového stavu:

"Vývoj není dobrý, stejně jako predikce. To, co se děje, nikdo neočekával. V pondělí se mimořádně sejde vláda. Ministerstvo zdravotnictví musí připravit plán vyšších kapacit nemocnic," nastínil premiér. A vyzval všechny, aby brali situaci vážně a opatření dodržovali. "Musíme udělat všechno pro to, abychom zploštili ten nárůst, zploštili tu křivku," burcuje Babiš. Nejhorší situace je podle něj v Praze.

Související obsah

O tom, že ÚKŠ začne opět fungovat, informoval v pátek s odkazem na předsedu vlády portál denik.cz. "O podrobnostech bude (Babiš) dnes jednat s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD), který z titulu ministra vnitra bude štáb řídit," píše web.

"Spolupráce mezi kraji a ministerstvem zdravotnictví nebyla dobrá. Hejtmani proto tlačili na aktivaci krizového štábu. Stane se platformou pro komunikaci mezi jednotlivými resorty a kraji,” vysvětlil Babiš.

Pravdivost informace pro TN.cz krátce po pátečním poledni potvrdil i Vladimír Vořechovský z Úřadu vlády. "Dnes jsme se s premiérem dohodli na obnovení činnosti Ústředního krizového štábu od pondělí. Návrh projedná vláda na svém jednání," oznámil vzápětí na twitteru také ministr vnitra Hamáček.

Premiér přitom v uplynulých dnech svolání ÚKŠ opakovaně odmítal se slovy, že funguje Rada vlády pro zdravotní rizika. Kromě Hamáčka po obnovení činnosti štábu volala také ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

 

K restartování krizového štábu (a také odvolání ministra zdravotnictví) vyzval v pátek dopoledne na twitteru rovněž předseda občanských demokratů Petr Fiala.

"3130 nakažených denně. Na co ještě Andrej Babiš čeká? Až to bude 10 000 za den? Až budou nemocnice přeplněné?," rozčílil se.

Připomeňte si hádky o krizový štáb v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz