Domácí

Poprvé zasedl krizový štáb, vláda řešila i zmrazení platů politiků

Vláda v pondělí jednala od ranních hodin. Shodla se třeba na obnovení činnosti Ústředního krizového štábu (ÚKŠ). Jeho návrat chtěla opozice, koaliční ČSSD i hejtmani. Po třetí hodině odpoledne to oznámil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Poprvé zasedl už odpoledne. Ministři řešili i zmrazení platů ústavních činitelů nebo útlum těžby v OKD.

Vláda Andreje Babiše (ANO) v pondělí jednala během dopoledne i odpoledne. 

Kvůli zhoršené epidemiologické situaci probíhalo jednání ministrů jen na dálku prostřednictvím videokonference. Jan Hamáček (ČSSD) ještě před tiskovou konferenci oznámil, že krizový štáb opět funguje. Poprvé jednal hned odpoledne.

"Vláda znovu aktivovala Ústřední krizový štáb. Poprvé bude jednat ještě dnes odpoledne," informoval ještě před tiskovou konferencí, která má začít v 16. hodin, na twitteru.

Že ÚKŠ pod vedením ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) začne opět fungovat, oznámil premiér Babiš už v pátek. Předtím to dlouho odmítal. "Zlomilo" ho prý naléhání hejtmanů, kteří si stěžovali, že vázne komunikace mezi státem a kraji. Právě ÚKŠ by měl tento problém odstranit.

Související obsah

"Pokud se nezmění naše chování, je reálné, že se k hranici 120 tisíc nakažených můžeme dostat už v průběhu měsíce října," řekl Hamáček po jednání krizového štábu. "Aby tyto katastrofické scénáře nenastaly, potřebujeme součinnost všech. Všichni v Česku by měli dodržovat pravidlo tří R, tedy mýt si ruce, nosit roušky a dodržovat rozestupy," apeloval ministr vnitra.

Hamáček vyzval, aby si lidé s chytrými telefony nainstalovali aplikaci eRouška. "Krizový štáb se bude scházet pravidelně, to široké plénum minimálně jednou týdne. Další zasedání tento týden bude ještě ve středu. Stálá pracovní skupina, tedy vedení krizového štábu a šéfové pracovních skupin, se bude scházet denně," předeslal. Podle Hamáčka se na prvním zasedání štábu řešil i režim v domovech seniorů, které obývají lidé z nejrizikovější věkové skupiny.

"V této fázi jsme nediskutovali žádná další protiepidemická opatření. Pokud by ministerstvo zdravotnictví nová opatření připravovalo, bude o tom Ústřední krizový štáb informovat," prohlásil Hamáček s tím, že v nejbližších dnech se ukáže, zda dosud přijatá opatření fungují.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) označil distribuci roušek a respirátorů pro seniory Českou poštou za ohrožení milionů lidí. Ochranné pomůcky totiž vybalovala z původních obalů. Hamáček prohlásil, že je to absurdní a takové prohlášení by mohlo naplňovat podstatu trestného činu. Ministerstvo vnitra v té souvislosti zvažuje podání trestního oznámení.

Související obsah

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na brífinku po jednání vlády uvedla, že vláda schválila valorizaci důchodů na rok 2021. “Bude se jednat o částku 839 korun a průměrný důchod bude činit 15 336 korun,” upřesnila Schillerová.

Poslanci požadovali úpravu zákona o ochraně veřejného zdraví tak, aby se mohli ptát hygienických stanic na počet nakažených osob. "Byť principielně tuto myšlenku podporujeme, ministerstvo zdravotnictví vyslovilo s tímto návrhem nesouhlas," uvedla ministryně financí. Vláda přijala neutrální stanovisko k návrhu zmrazení platů ústavních činitelů pro rok 2021.

"Souhlasíme s ním, ale v návrhu nebylo řečeno vše. Uděláme všechno proto, aby ke zmrazení platů došlo. Nicméně bez dalšího by tento krok znamenal, že v roce 2022 bude obrovský skok v platech ústavních činitelů, který by se pohyboval mezi 15 až 20 procenty, což je nepřijatelné. Návrh musí být upraven," dodala Schillerová.

Související obsah

 

Vláda rozhodla o navýšení rozpočtu Krajských hygienických stanic o 60 milionů korun na platy jejich zaměstnanců.

Vicepremiér a šéf resortů dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) prohlásil, že se "vláda musela vyrovnat s největšími tunely, kterými jsou OKD a obnovitelné zdroje". 

"OKD je ve fázi, kdy z objektivních důvodů, a to je pokles uhlí na světových trzích a pandemie, musí dojít k postupnému útlumu. Vláda se shodla na řešení, že dojde k převodu majetku na státní podnik Diamo," uvedl Havlíček s tím, že v provozu i po útlumu zůstanou doly ČSM Sever a ČSM Jih. Náklady se mají pohybovat okolo 15 miliard korun.

Podle Havlíčka bude k 1. lednu 2021 propuštěno 548 zaměstnanců, ale 200 jich zůstane ve firmě Diamo. Pro následné propouštění bude k 1. březnu 2021 vybráno 1409, z toho 215 zůstane pro útlumové práce. O práci zatím nepřijdou přibližně 2000 lidí.

Související obsah

"Stávající pracovníci, kteří budou končit, dostanou 12měsíční odstupné a speciální státní příspěvek na úrovni 5000 korun nebo 8000 korun měsíčně podle toho, jak dlouho pracovali na povrchu, nebo uvnitř dolu. Jedná se o několikaletý program," vysvětlil Havlíček.

Vláda se zabývala také dotacemi pro provoz obnovitelných zdrojů, zejména fotovoltaiky. Podle Havlíčka šlo o jeden z největších "tunelů" v novodobých dějinách a Česko bude stát přibližně bilion korun. "V tuto chvíli stojí 47 miliard ročně, z toho stát platí 27 miliard korun ročně," uvedl vicepremiér. "Pokud bychom dnes nepřijali tento výdaj pro rozpočet na příští rok, zvedla by se cena elektrické energie," upřesnil.

Na záznam tiskové konference po jednání vlády, se podívejte zde:

Vláda má od pondělí nového člena. Na postu ministra zdravotnictví vystřídal Adama Vojtěcha (za ANO), který rezignoval, dosavadní vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Prezident Miloš Zeman ho v odpoledních hodinách jmenoval na zámku v Lánech. Podrobnosti čtěte zde.

Na záznam tiskové konference po jednání krizového štábu, se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz