Domácí

Zeman jmenoval Prymulu ministrem zdravotnictví, nahradil Vojtěcha

Adama Vojtěcha (za ANO) v čele ministerstva zdravotnictví vystřídal epidemiolog Roman Prymula. Jeho hlavním úkolem bude krizové řízení, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) na mimořádné tiskové konferenci. Vojtěch byl podle Babiše příliš slušný. Prezident Miloš Zeman odpoledne Prymulu na zámku v Lánech jmenoval.

Roman Prymula nahradil Vojtěcha ve vedení ministerstva zdravotnictví. Na zámku v Lánech ho odpoledne jmenoval prezident Miloš Zeman, uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Řízení ministerstva Prymula převezme během úterního dopoledne. "Zítra v osm ráno přijedu s panem Prymulou na ministerstvo zdravotnictví, kde budeme mít samozřejmě pořadu s vedením. Pan Prymula musí říct svoje představy a bude uveden do funkce zítra dopoledne," popsal Babiš na mimořádné tiskové konferenci. 

  

O tom, že Vojtěcha nahradí Prymula, mluvil předseda vlády už krátce po oznámení jeho rezignace. "Navrhnul jsem panu prezidentovi na post ministra zdravotnictví pana profesora Romana Prymulu. Pan prezident mi slíbil, že mému návrhu dnes vyhoví, tak aby mohl být nový ministr zdravotnictví uveden zítra do úřadu," informoval na twitteru.  

 

Babiš prohlásil, že krizové řízení je v současnosti prioritou. "Můžeme debatovat o tom, proč to tak je. Jsem přesvědčen o tom, že my všichni, kteří od 1. března pracujeme sedm dní v týdnu a řešili jsme Covid-19 i celé léto, když vláda od toho odešla," řekl.

Prymula odjel od Zemana bočním vchodem:

 

Právě krizové řízení bude Prymulovým hlavním úkolem. "Aby se ta nařízení, která pan ministr Vojtěch vydal a která jsou i předmětem různých nepravd, dodržovala. Například 8. dubna uložil nemocnicím, že mají informovat o kapacitách. Ne všechny to plní. To je také jeden z důvodů, proč jsem odsouhlasil zřízení Ústředního krizového štábu," dodal premiér.

Související obsah

Babiš několikrát zopakoval, že Vojtěcha vnímá jako nejlepšího ministra zdravotnictví v historii samostatného Česka. Jeho problémem byla prý až příliš velká slušnost. "Chápu to jeho rozhodnutí. Ty neustálé útoky, opozice, hejtmani, novináři. Viděli jste to v neděli. I ministři z koalice, všichni na něj útočili. V podstatě se neuměl bránit. I já na jedné tiskovce jsem mu říkal, nebuďte slušný, braňte se, Adame," konstatoval.

“Ústřední krizový štáb není od toho, aby řídil ministerstvo zdravotnictví. Je od toho, aby se stal platformou hlavně pro kraje. Všichni hejtmani chtěli Ústřední krizový štáb. Bohužel, protože Adam Vojtěch je slušný, měli vždycky výhrady. Mělo to být naopak, protože někteří z nich si neplní povinnosti,” navezl se Babiš do krajů.

Nečekanou rezignaci Vojtěch oznámil v pondělí na mimořádné tiskové konferenci. Podrobnosti najdete zde. Původně se očekávalo, že se na ní bude věnovat zhoršujícímu se vývoji epidemie v Česku. Podle Babiše se rozhodl složit funkci už v pátek, premiérovi to Vojtěch řekl během osobní schůzky.

"Chci tím vytvořit prostor k řešení epidemie koronaviru, která nás ještě určitě nějaký čas bude provázet. Přišel jsem na ministerstvo zdravotnictví s úkolem, abych prosadil systémové změny. Nicméně epidemie koronaviru mi je neumožňuje dokončit," vysvětloval Vojtěch.

Související obsah

Bývalý ministr prohlásil, že se na začátku letošního roku stal "ministrem Covidu-19". Prý dělal maximum, aby ochránil Čechy před nákazou. "Troufám si tvrdit, že první vlnu této nákazy jsme zvládli opravdu velmi dobře. Budu nadále poslancem a hodlám se věnovat oblasti zdravotnictví. Uvidíme, co bude poté," dodal.

Vojtěch stál v čele ministerstva zdravotnictví od prosince 2017. Jeho odchod vyvolal bouřlivé reakce řady politiků. Někteří opoziční poslanci nazvali Vojtěcha "obětním beránkem", další označili za viníka současného stavu epidemie premiéra Babiše. Všechny reakce čtěte zde.

Podívejte se, jak Adam Vojtěch oznámil svou rezignaci:

Podívejte se na záznam brífinku Andreje Babiše k oznámení nového ministra zdravotnictví:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz