Domácí

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch skončil! Babiš už má jeho rezignaci

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nečekaně odstoupil z funkce. Oznámil to na mimořádné tiskové konferenci. Premiér Andrej Babiš (ANO) už má v rukou jeho rezignaci. Vojtěch chce podle svých slov vytvořit prostor k dalšímu řešení epidemie koronaviru.

Adam Vojtěch (za ANO) skončil v čele ministerstva zdravotnictví. "Po důkladném zvážení aktuální situace jsem se rozhodl, že odsotupím z funkce ministra zdravotnictví. Panu premiérovi jsem již předal svou rezignaci," uvedl na brífinku.

"Chci tím vytvořit prostor k řešení epidemie koronaviru, která nás ještě určitě nějaký čas bude provázet," vysvětlil Vojtěch.

Vojtěch si ponechá poslanecký mandát a dále se bude věnovat zdravotnictví. "Přišel jsem na ministerstvo zdravotnictví s úkolem, abych prosadil systémové změny. Nicméně epidemie koronaviru mi je neumožňuje dokončit," prohlásil.

Související obsah

"Myslím si, že jsem pro zdravotnictví pracoval na maximum. Snažil jsem se skutečně udělat vše, aby se české zdravotnictví posunulo dopředu. Práci ministra jsem vykonával srdcem a ze všech sil, samozřejmě společně s mými kolegy na ministerstvu. Za necelé tři roky se podařilo celá řada změn, některé věci jsou dokončené, jiné nastartované. Spustili jsme elektronický recept, napsali jsme historický zákon o elektronizaci zdravotnictví," hodnotil Vojtěch svoje působení v čele resortu.

Podle Vojtěcha se podařilo zastavit úbytek sester v nemocnicích, snížit administrativu nebo motivovat mladé studenty ke studiu zdravotnických oborů. 

Za jeho působení na postu ministra zdravotnictví Vojtěchovi poděkoval premiér Andrej Babiš (ANO). "Udělal na ministerstvu víc práce než většina jeho předchůdců. A boj s první vlnou viru zvládnul neuvěřitelně. Chápu, že už toho na něj muselo být moc, že byl znechucený politikou a médii a rozhodl se odejít. Děkuju mu. Za vše. A přeju mu v životě i další kariéře jen to nejlepší," uvedl na twitteru.

"Ve chvíli, kdy přišel Covid, tak jsem se vlastně stal ministrem Covidu. Covid řešíme už devátý měsíc, prakticky od ledna. Od března i na základě toho, že se vyskytly případy v Česku. Se všemi kolegy jsme ve dne v noci dělali maximum, abychom ochránili naše občany před nákazou. Troufám si tvrdit, že první vlnu této nákazy jsme zvládli opravdu velmi dobře. Budu nadále poslancem a hodlám se věnovat oblasti zdravotnictví. Uvidíme, co bude poté," loučil se Vojtěch.

Podívejte se na reportáž o rezignaci Adama Vojtěcha:

Vláda má přitom dvě hodiny po Vojtěchově vystoupení v plánu začít jednat o znovuustavení Ústředního krizového štábu, který fungoval už na jaře, když platil nouzový stav a epidemie v Česku nabírala na síle.

Související obsah

Premiér Babiš nicméně už v pátek avizoval, že štáb bude mít jiné úkoly než právě na jaře. Tehdy řešil nákup a distribuci ochranných pomůcek, teď by měl primárně sloužit jako komunikační spojka mezi kraji a státními institucemi.

Zároveň předseda vlády na konci minulého týdne řekl, že "se nedá vyloučit," že bude opět vyhlášen nouzový stav. Ale nechal se slyšet, že s návrhem musí přijít právě Vojtěch jako ministr zdravotnictví. To se už nestane.

Minulý týden Vojtěch představil další zpřísnění protiepidemických opatření: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz