Koronavirus

Nový semafor nákazy: Oranžových je 28 okresů, Praha zůstává červená

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí upravilo koronavirový semafor. Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci zařadil resort do druhého pohotovostního stupně celkem 28 okresů. Praha zůstává i nadále ve třetím stupni pohotovosti.

Mezi oranžové okresy s počínajícím komunitním přenosem patří od pondělí Plzeň-město, Ústí nad Labem, Ostrava-město, Děčín, Litoměřice, Teplice, Brno-město, Zlín, Chrudim, Pardubice, Havlíčkův Brod, Brno-venkov, Benešov, Mladá Boleslav, Svitavy, Hodonín, Kroměříž a Plzeň-jih.

 
Už dříve byly zařazeny do oranžového stupně Beroun, Kladno, Kolín, Uherské Hradiště, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Nymburk, Příbram a Cheb.


Praha zůstává i nadále ve třetím pohotovostním stupni, tedy s narůstajícím, nebo přetrvávajícím přenosem. "Hlavní město je stále z pohledu epidemiologické situace nejzatíženějším regionem. Přetrvává zde komunitní přenos,“ řekla hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová.

Související obsah


Už v pátek se zde proto zpřísnila protiepidemická opatření a začal zde platit zákaz návštěv ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Od pondělí jsou zároveň povinné roušky na venkovních akcích nad 100 lidí. Zároveň se zavedla také distanční výuka na vysokých školách. Ta bude probíhat do 31. října.


Další okresy se zbarvily zeleně, což znamená, že se vyznačují výskytem nákazy bez komunitního přenosu. Zde spadá Most, Ústí nad Orlicí, Klatovy, Kutná Hora, České Budějovice, Prachatice, Tábor, Domažlice, Plzeň-sever, Rokycany, Karlovy Vary, Louny, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Hradec Králové, Jičín, Náchod, Jihlava, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Blansko, Znojmo, Olomouc, Prostějov, Šumperk, Bruntál, Nový Jičín, Opava, Rakovník, Jindřichův Hradec, Písek, Chomutov, Česká Lípa, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov, Pelhřimov, Břeclav, Vyškov, Jeseník, Přerov, Vsetín, Frýdek-Místek, Karviná, Český Krumlov, Strakonice, Sokolov, Tachov.
 

Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci v Pardubickém kraji zpřísnili tamní hygienici některá opatření. Ta se týkají například nošení roušek, nebo uzavření vysokých škol. Tři okresy navíc změnily svou barvu na koronavirovém semaforu. Oranžově se v pondělí zabarvila také Ostrava.

"Kvůli nárůstu nakažených se změnila barva na semaforu u tří ze čtyř okresů v kraji,“ řekl na tiskové konferenci ředitel Krajské hygienické stanice Pardubického kraje Antonín Vykydal.


Oranžově se zabarvil okres Pardubice, Svitavy a Chrudim. Tyto oblasti jsou nyní zařazeny do druhého pohotovostního stupně, což znamená, že zde dochází k počínajícímu komunitnímu přenosu. Právě proto hygienici zpřísnili některá opatření, která budou v platnosti od 24. září.

Související obsah

Situace se zhoršila také v Ostravě, která rovněž změnila barvu na semaforu na oranžovou. Informoval o tom primátor města Ostrava Tomáš Macura (ANO).

"Přírůstky počtu nakažených a hospitalizovaných sice nejsou vysoké, ale preventivně reagujeme opatřeními ve veřejné dopravě a také v zařízeních zdravotní a sociální péče," napsal Macura na svém twitteru.


Omezení v Pardubickém kraji se týká například uzavření vysokých škol v kraji. "V našem případě se jedná pouze o Univerzitu Pardubice, která má jedno ze svých působišť také v Litomyšli,“ doplnil Vykydal. Nařízení prozatím platí do konce října letošního roku.


Restrikce se týkají také nošení roušek venku na veřejnosti. Pokud se na jednom místě bude nacházet více než 100 lidí, všichni musí mít zakrytá ústa i nos. Hygienici zároveň doporučili sociálním a zdravotním zařízením, aby vydaly zákaz návštěv svých pacientů.

Související obsah


Úřady v kraji evidují 1027 aktivních případů nákazy koronavirem. Nejhůře je na tom okres Pardubice. Podle hejtmana Martina Netolického (ČSSD) však situace ještě není tak dramatická stejně, jako v Praze.


"Prověřili jsme situaci v našich nemocnicích, kde je aktuálně 15 hospitalizovaných z nichž tři leží na Jednotce intenzivní péče,“ informoval Netolický.


V pondělí se v kraji zároveň otevřela další odběrová místa v Ústí nad Orlicí a Chocni. Ty mají fungovat pro pacienty, kterým test nařídila hygiena, nebo je poslal jejich ošetřující lékař.


I nadále zůstává v regionu uzavřeno celkem pět škol. Jedná se o gymnázium v Poličce a soukromou školu Trading Centre v Litomyšli. Ze základních škol je uzavřená ta v Čisté u Litomyšle, v Javorníku a ve Stolanech.

V některých regionech se zpřísňují jednotlivá opatření. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz