Zahraničí

Británie zavádí tvrdá opatření a přísné pokuty. Zrušili jste Vánoce, zuří lidé

Británie zavádí tvrdá opatření a přísné pokuty. Zrušili jste Vánoce, zuří lidé
Zdroj: Profimedia

Velké Británii se nedaří zkrotit koronavirovou pandemii. V zemi se potvrdilo téměř 400 tisíc případů a přes 40 tisíc nakažených zemřelo. Premiér Boris Johnson v úterý představil přísnější opatření. Pokud se situace nezačne zlepšovat, mohou přijít ještě tvrdší restrikce. Podle kritiků to znamená, že se v království nebudou slavit Vánoce.

Protiepidemická nařízení Johnsonovy vlády mají trvat až půl roku. "Pokud se nám nepodaří dostat číslo R pod hodnotu 1, budeme je muset ještě zpřísnit," varoval v úterý ministerský předseda.

Britové se musejí smířit s pěticí nových opatření. Hospody a restaurace musejí ve 22 hodin zavřít. S výjimkou výdejních okének budou moct obsluhovat pouze sedící hosty. Nově je v ostrovním království také povinné nosit roušku ve všech obchodech. Kdo si dýchací cesty nezakryje, zaplatí pokutu 200 liber, tedy téměř 6000 korun.


Svateb se může účastnit pouze 15 lidí a všechny vnitřní sporty jsou zakázány. Pokud to jejich povolání umožňuje, mají Britové pracovat z domova. Pokutám se nevyhnou ani lidé, kteří odmítnou setrvat v nařízené karanténě, například po setkání s nakaženým člověkem.

Související obsah

 

Johnson nařízení představil v parlamentu, informoval portál thesun.co.uk. Platí pro Anglii, ale zbytek Británie se bude řídit podobnými opatřeními. "V tuto chvíli je virus součástí našich životů a musíme se smířit s tím, že boj s ním pokračuje. Předpokládejme, že opatření potrvají zhruba šest měsíců," prohlásil.

Web kriticky upozorňuje, že taková nebo ještě přísnější nařízení znamenají, že Britové letos neoslaví Vánoce tak, jak je znají. Už teď ale v zemi kolabují nemocnice a podle Johnsona by pouhé přihlížení epidemiologickému vývoji znamenalo katastrofu.

"Omlouvám se všem podnikatelům, kteří se zrovna postavili zpátky na nohy. Ale musíme zastavit šíření viru v hospodách a barech mezi mladými," vzkázal Johnson. Nejvíc nově infikovaných Británie zaznamenává ve věkové skupině od 20 do 30 let.

Království už na konci srpna zavedlo přísný režim na hranicích. Omezení se nevyhnulo ani Čechům, ti po přicestování do Británie musejí do karantény. Nařízení platí i pro ty, kteří nepřijeli z ČR, ale zemi v posledních dvou týdnech nařídili. Karanténu navíc nelze obejít předložením negativního testu.

Související obsah

Boris Johnson plánuje ještě v úterý večer promluvit v televizním projevu k národu. Začít má ve 21 hodin našeho času.

Kvůli strmému nárůstu nových případů se opatření minulý týden zpřísňovala i v Česku. Hospody, bary a stravovací zařízení musejí v současnosti zavírat o půlnoci. Nový ministr zdravotnictví Roman Prymula ale v úterý ráno předeslal, že omezení otevírací doby zpřísní na 22. hodinu. Podrobnosti čtěte zde.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz