Domácí

Prymula zpřísní opatření. Hospody zavřou ve 22 hodin, omezí se sport

Česko čeká další zpřísňování mimořádných opatření proti šíření koronaviru. Oznámil to v úterý nastupující ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Od čtvrtka se podle něj omezí otevírací doba barů a dalších nočních podniků. Podle ekonomů takové opatření pro řadu z nich znamená krach. Podle ministra by se měl omezit i počet diváků na sportovních akcích na dva tisíce. A nevyloučil ani opětovné vyhlášení nouzového stavu.

Je osm hodin ráno a premiér Andrej Babiš (ANO) doprovází nového ministra zdravotnictví do budovy, kde bude funkci vykonávat. Úřadování zahájil uklidňujícími slovy. "My nechceme dělat opatření, která budou handicapovat ekonomiku. Je jasné, že nikdo, ať zavede sebe tvrdší opatření, tak tu epidemii nevyřeší,“ řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula.

PLÁNY NOVÉHO MINISTRA ZDRAVOTNICTVÍ PŘEHLEDNĚ:

- Hospody, bary nebo restaurace budou muset zavřít ve 22 hodin už od čtvrtečního večera

- Pokud se situace zhorší, zavřou školy s výjimkou prvního stupně základních škol

- Vyzval školy, aby daly v pátek dětem volno, prý to může zpomalit šíření nákazy

- Nouzový stav aktuálně nehrozí, nejdříve by ho Prymula vyhlásil za 14 dní

- Ministr nechce znovu omezovat ekonomiku

Související obsah

Jenže o pár minut později je všechno zase úplně jinak. "Není daleko doba a hovořím tím možná v dnech, možná v hodinách, kdy by se měla omezit doba v těch různých barech a podobných zařízeních,“ dodal Prymula.

Ta podle nového ministra už od čtvrtka místo půlnoci zavřou ve dvaadvacet hodin. Právě bary a nejrůznější noční podniky jsou podle epidemiologů v současné době tím nejrizikovějším místem. Podle ekonomů může omezení otevírací doby pro řadu podniků znamenat úplný konec.

Více se dozvíte v následující reportáži:

Opatření se nelíbí ani opozici. "Je třeba bojovat proti koronaviru, ale není možné ničit české malé a střední podnikatele,“ tvrdí europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).


"Spíše než jednotlivá opatření bychom si představovali, aby pan ministr na úvod představil koncepci na co se mají občané připravit,“ dodal předseda SPD Tomio Okamura.

Podle Prymuly však nejde o opatření, která by měla ohrozit ekonomiku:


V případě toho nejčernějšího scénáře a nadále rostoucího počtu nakažených ministr nevylučuje ani vyhlášení nouzového stavu. "Já jsem nevyloučil, že ta situace může v horizontu jednoho nebo dvou týdnů nastat,“ doplnil Prymula.


Omezení nás v následujících dnech podle ministra zřejmě čekají i v případě hromadných akcí. "To se bude odvíjet od počtu osob, které tam budou a může to být hranice třeba 100 osob venku a 50 uvnitř,“ informoval Prymula.

Související obsah


Ministr zdravotnictví v úterý také školám doporučil na tento pátek vyhlásit ředitelské volno. To by podle něj mělo přispět ke zpomalení šíření koronaviru. Pokud se situace bude i nadále zhoršovat - hrozí prý i uzavření škol - s výjimkou prvního stupně.
 

Přestože nový ministr zdravotnictví nechtěl omezovat ekonomiku, podle mnohých nařízená opatření zásahem jsou. Takto se k tomu Prymula vyjádřil:

Rovněž zmiňoval, že epidemii nevyřeší sebetvrdší restrikce. Prý nejde o zákazy, ale uvědomění, že se lidé nemají nějakou dobu stýkat. "Ať uděláme cokoliv, má to dojezd minimálně v horizontu týdne až 10 dnů. Opatření se projevují poměrně pozdě. Nechceme dělat opatření, která by postihla ekonomiku. Není možné ji zdecimovat tím, že uzavřeme celou republiku. Musíme ale pečlivě zvažovat, jaká opatření přijmout, protože trendy pozitivní nejsou," řekl Prymula.


Související obsah

Prymula má být především krizovým manažerem, který vyvede Česko z epidemie. "Převzal jsem ministerstvo zdravotnictví v době, která je nelehká a turbulentní. Mým základním úkolem je stabilizovat stávající epidemiologickou situaci. Tento úkol vůbec není jednoduchý, udělám pro to vše. Na druhou stranu nejsem spasitel a nezvládl bych to bez pomoci všech. Zapomeňme na politické půtky a vydržme alespoň pár týdnů spolupracovat," uvedl Prymula.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz