Koronavirus

Česko je mezi sedmi nejrizikovějšími zeměmi Evropy. Přibylo i Chorvatsko

Česko je mezi sedmi nejrizikovějšími zeměmi Evropy. Přibylo i Chorvatsko
Zdroj: Getty Images

Česko se ocitlo mezi sedmi evropskými zeměmi, ve kterých se epidemie koronaviru vyvíjí nejhůř. V nejnovější zprávě to uvedlo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). V "klubu" rizikových států je také Španělsko nebo Chrovatsko.

Vývoj koronavirové epidemie v Česku vyvolává velké znepokojení, uvedlo ve čtvrtek Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Podle jeho zprávy je nepravděpodobné, že by se situace v nejbližších dnech zlepšila.

Agentura EU specializovaná na infekční choroby zařadila mezi nejrizikovější státy také Bulharsko, Chorvatsko, Maďarsko, Maltu, Rumunsko a Španělsko.

V těchto sedmi zemích podle ECDC rychle narůstá počet případů nákazy koronavirem s těžkým průběhem, ale i počty hospitalizovaných obecně.

Související obsah

Středisko si všímá i vyšší úmrtnosti. "Ve jmenovaných zemích můžeme pozorovat narůstající nebo vysoké počty zemřelých, anebo je budeme pozorovat v blízké době," upozorňuje zpráva ECDC s tím, že v některých regionech těchto států je poskytování zdravotní péče "pod tlakem" a velké množství nakažených je i mezi zdravotnickým personálem.

"Celkové riziko přenosu nákazy koronavirem je v těchto státech hodnoceno jako vysoké pro většinovou populaci a velmi vysoké pro nejohroženější věkové skupiny," píše se ve zprávě.

Není to poprvé, co je Česko vnímáno jako jeden z nejrizikovějších států. Už v pondělí z údajů ECDC vyplynulo, že Česko je po Španělsku druhou nejzasaženější zemí. Kvůli rychlému šíření nemoci Covid-19 už Čechům omezilo vstup na 20 států.

 

Související obsah

U dalších 12 zemí ECDC pozoruje šíření koronaviru především mezi mladšími ročníky, u kterých se však zpravidla nerozvíjí silnější příznaky. Patří mezi ně Slovensko, Nizozemsko, Francie nebo Velká Británie.

Pro ECDC pracuje na 290 zaměstnanců, mezi kterými jsou i vědci. Její hlavní náplní je pomáhat členským státům EU se zvládáním šíření infekčních onemocnění a poskytovat odborné poradenství.

Německo zařadilo většinu Česka kvůli šíření koronaviru mezi rizikové oblasti. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Souostroví Tonga zasáhlo dva týdny po výbuchu sopky silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Jižním Pacifiku, které se ještě zdaleka nevzpamatovalo z výbuchu sopky a tsunami v polovině ledna, zasáhlo silné zemětřesení. Otřesy 6,2 magnituda měly epicentrum v hloubce 14 kilometrů pod hladinou moře asi 200 kilometrů od ostrovů. O následcích nejsou zatím informace, neboť spojení se světem je po sopečné erupci téměř přerušeno.

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Píše se na Deník.cz