Domácí

Experti varují: Kdo se vyléčil z Covidu-19, musí na další prohlídky

Experti varují: Kdo se vyléčil z Covidu-19, musí na další prohlídky
Zdroj: Thinkstockphotos

Lidé, kteří prodělali nákazu Covid-19 nemají zdaleka vyhráno. Podle studie Fakultní nemocnice v Hradci Králové mají někteří vyléčení pacienti i po měsících poškozené plíce. Nejde ale o jediný orgán, u kterého se projevily následky koronaviru.

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové sledují pacienty, kteří prodělali onemocnění Covid-19. Téměř polovina nemocných si ještě tři měsíce po prodělaném onemocnění stěžuje na potíže s dýcháním nebo bolest na hrudníku.


"Při vyšetření plicních funkcí jsme u poloviny sledovaných pacientů nalezli lehce porušené funkce. Nejčastěji (37 %) sníženou schopnost přenosu kyslíku v oblasti plicních sklípků, méně často pokles kyslíku v krvi při zátěži (7 %) a některé další změny. U přibližně 20 % nemocných kontrolní zobrazovací vyšetření plic ukázalo určité zbytkové postižení plicní tkáně,“ říká přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové Vladimír Koblížek.

Podobné zkušenosti zaznamenali i kardiologové. U velkého procenta nemocných, kteří skončili v nemocnici kvůli koronaviru, poškodil virus i srdce. Změny na srdci v důsledku onemocnění prokazuje řada zahraničních studií.

Související obsah

"Dle nedávno zveřejněné studie z Německa se tyto změny ukázaly až v 78 % případů. Data z Číny a dalších zemí se liší a kolísají mezi 20 a 60 %. Samozřejmě vše vždy závisí na technice, kterou pro průkaz srdečního poškození použijeme, některé metody jsou citlivější, jiné méně. Na čem se však všichni shodneme je, že pokud se objeví laboratorní nebo klinické známky poškození srdce pacienta s Covid-19, je jeho prognóza velice neblahá,“ říká předseda České kardiologické společnosti a přednosta II. interní kliniky kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Aleš Linhart.

Pro pacienty s již existujícím plicním onemocněním doporučují lékaři řídit se preventivními opatřeními. "Vyhýbat se davům, dodržovat hygienické zásady a jako každý rok se nechat očkovat proti chřipce, pneumokokům a dalším nemocem, které by mohly jejich stav zhoršit,“ radí předseda Českého občanského spolku proti plicním nemocem Stanislav Kos.

Související obsah

Česká kardiologická společnost doporučuje pacientům s jakýmkoli onemocněním srdce, aby nevysazovali zavedenou léčbu a byli v kontaktu se svým lékařem. "Říká se, že kardiaci umírají nikoli na koronavirus, ale s koronavirem. Pokud by kardiak koronavirus nedostal, mohl by se svojí chorobou žít dál,“ dodává Aleš Linhart.

Vodítkem, proč nebezpečí hrozí právě plicím a srdci, může být způsob, jak virus do těla vstupuje. Jednak plícemi, tedy vdechnutím infekčního aerosolu a jednak trávicí soustavou, jako dotykem úst nebo potravou. Pokud se tedy chcete přesvědčit, že jsou vaše plíce a srdce po onemocnění Covid-19 v pořádku, poproste vašeho praktického lékaře o žádanku na vyšetření.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz