Domácí

V pondělí se vrací nouzový stav na 30 dní. Budou platit další opatření. Přehled

Ve středu odpoledne se mimořádně sešla vláda a dohodla se na vyhlášení nouzového stavu. Platit začne od pondělí na dobu 30 dní. Spolu s tím vstoupí v platnost nová opatření. Omezení se dotkne především volnočasových aktivit a výuky ve školách.

Hlavním tématem programu mimořádného setkání bylo vyhlášení nouzového stavu, který podle premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) vláda potřebuje k tomu, aby mohla přijímat další opatření. Na jednání se nakonec dohodli, že nouzový stav skutečně zavedou. Platit bude od pondělí 5. října po dobu 30 dní.

Spolu s tím kabinet přijal i balíček nových opatření, která budou platit od pondělí po dobu 14 dnů. "Nouzový stav neznamená, že bychom zaváděli stejná opatření jako na jaře, která by vedla k zavírání obchodů, podniků a tak dále. Jsou to opatření, která se dominantně týkají volnočasových aktivit," uvedl Prymula.

Opatření platná od 5. 10. do 18. 10.

- Omezení vnitřních akcí nad 10 lidí

- Omezení vnějších akcí nad 20 lidí

- Středoškolská výuka v červených a oranžových okresech bude pouze distanční s výjimkou praktické výuky

- U stolů v restauracích může být maximálně šest lidí

- Omezuje se hudební a tělesná výchova na základních školách a víceletých gymnáziích. Hudební výchova může probíhat pouze teoreticky bez zpěvu, místo tělesné výchovy mají žáci 2. stupně chodit ven na procházky (žáci 1. stupně mají tělocvik bez omezení)

- Omezena mají být muzikálová a operní představení, divadla a kina by měla dál fungovat s maximálně 500 diváky, ale bez přestávek na občerstvení

- Církevní obřady se mohou uskutečnit pouze beze zpěvu a s maximální účastí 100 osob

- Sportovní akce se mohou uskutečnit pouze bez diváků, účastnit se jich může maximálně 130 osob

Opatření platná od 19. 10.

- Svatby a pohřby budou omezeny účastí do 30 lidí

Co je povoleno

- Individuální návštěvy fitness center

- Individuální návštěvy bazénů a aquaparků

- Zápasy, turnaje a tréninky registrovaných sportovních klubů a spolků

- Školní družiny

- Praktická výuka na středních školách

- Jednání zastupitelstev

- Tělesná výchova na 1. stupni základních škol a v mateřských školách

"Co se týká obchodů, nedochází k jakýmkoliv změnám," upřesnil Prymula. Vláda podle něj nebude zavírat obchody, restaurace ani další podniky. Dodal, že omezení 130 osob pro sportovní akce platí jen pro profesionální a poloprofesionální soutěže. Pokud si někdo půjde například zahrát ven fotbal v rámci volnočasové aktivity, platí omezení 20 osob.

Související obsah

Své důvody pro návrh na vyhlášení nouzového stavu Prymula s Babišem představili již dopoledne v Poslanecké sněmovně, která zasedla ještě před jednáním vlády. Podle ministra zdravotnictví byla potřeba nouzového stavu k vyhlášení všech dalších opatření s výjimkou těch, která se týkají škol.

V případě vzdělávání se vláda rozhodla realizovat omezení jinou formou. Podle Prymuly ministerstvo zdravotnictví reaguje na aktuální semafor a opatření tak budou vyhlašovat krajské hygienické stanice. Smyslem velkého balíčku nových opatření je, aby se rychle snížilo reprodukční číslo, které přesáhlo hodnotu 1,2.

Vláda rovněž schválila distribuci ochranných pomůcek pro pedagogické i nepedagogické pracovníky ve školství. Posílat je začne od příštího týdne.

Záznam celé tiskové konference sledujte ZDE:

 

Kvůli koronaviru se uzavírají další a další nemocnice. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz