Domácí

Policie kvůli úhynu ryb v Bečvě rozšířila vyšetřování, zamířila do Rožnova

Policie v souvislosti s vyšetřováním úniku kyanidu do Bečvy a následnému masivnímu úhynu ryb rozšířila vyšetřování na Rožnovsko, kriminalisté zasahovali v areálu bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm. Už dříve se ukázalo, že se kyanid dostal do řeky z vyústění kanálu v katastru obce Juřinka. Obě místa jsou od sebe vzdálená přibližně 13 kilometrů.

Na možnost, že se jed dostal do řeky z areálu bývalé Tesly, poukazoval například vsetínský zastupitel za Zelené Michal Berg. "Zdroj otravy Bečvy? Podle mých informací se jedná o starou kanalizaci, která odvádí odpad až z areálu bývalé Tesly Rožnov," zveřejnil v úterý na sociálních sítích.

Také upozornil na havárie v historii, kvůli kyanidu došlo v Bečvě k úhynu ryb už v roce 1979. "Došlo k úniku mědící kyanidové lázně (64 kg kyanidů) z n. p. Tesla Rožnov pod Radhoštěm do řeky Bečvy. V úseku sedmi kilometrů došlo k totálnímu úhynu ryb," uvádí Česká inspekce životního prostředí.

Zásah policie v areálu bývalé Tesly potvrdil iRozhlasu ředitel společnosti Energoaqua, zároveň odmítl, že by za únik mohla právě tato firma. V areálu sídlí ale více firem.

Související obsah

O tom, odkud se do Bečvy kyanid dostal, informovala policie už v úterý. Vyústění kanálu, ze kterého se kyanid do Bečvy dostal, je v katastru obce Juřinka na Valašskomeziříčsku.

"Jedná se o kanál, na který je napojeno více firem, což určitě aktuálně ztěžuje práci policie. Proto není dosud identifikován viník,“ uvedl ředitel České inspekce životního prostředí v Olomouci Radek Pallós. "I podle našich poznatků se jedná o kanál, do kterého ústí odpadní vody z 13 km vzdáleného areálu bývalé Tesly Rožnov," pokračuje ředitel Pallós.

"Usvědčení pachatele a odhalení příčiny je samozřejmě klíčové nejenom pro dovedení příslušného pachatele k odpovědnosti, ale i k realizaci případných nápravných opatření. Vedle toho ale musíme co nejrychleji pracovat na obnově řeky. K tomu je nezbytné zjištění ekologického stavu řeky. S tím nám pomohou akademické instituce, se kterými již jednáme o studiích, které bude potřeba zpracovat, abychom mohli učinit příslušné kroky. V úterý při mé návštěvě Přerova jsme se také dohodli s rybáři, že si společně vypomůžeme. Oni nám pošlou odborné požadavky, které potřebují zjistit, aby řeku mohli znovu zarybnit a vrátit do ní život co nejdříve. Na druhou stranu je pozitivní zprávou, že už dnes jsou všechny hodnoty řeky v normálu a její přirozená obnova je vidět i na pohled. Podle aktuálních vzorků má řeka již standardní hodnoty, takže není nikomu nebezpečná,“ uzavřel ministr životního prostředí Richard Brabec.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz