Premiéři a prezidenti členských zemí EU ve čtvrtek zahájili summit Evropské rady, Českou republiku tam zastupuje Andrej Babiš (ANO). Po osmihodinovém jednání se shodli na tom, že situace v Bělorusku je vážná a uvalí sankce na úředníky. Dohodli se i na společném postupu vůči Turecku a odsoudili otravu Alexeje Navalného.
O závěrech z prvního dne jednání informoval předseda Evropské rady Charles Michel na twitteru. "V srpnu jsme zaujali jednotný postoj k situaci v Bělorusku. Nyní všichni souhlasíme s okamžitým zavedením sankcí," napsal.
Uvaleny budou na desítky vysoce postavených běloruských úředníků. Podle Michela se budou týkat zmražení účtů a zákazu cestování.
"Evropská rada odsuzuje nepřijatelné násilí běloruských orgánů vůči pokojným demonstrantům, zastrašování, svévolné zatýkání a zadržování po prezidentských volbách, jejichž výsledky neuznává," uvedla Evropská rada po skončení jednání.
"Nebude tu beztrestnost pro ty, kteří jsou zodpovědní za represi proti demonstrantům a opozičním politikům," prohlásila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Bělorusko na sankce reagovalo tím, že vytvořilo vlastní černou listinu osob, které budou mít zákaz vstupu na jeho území. Informovala o tom agentura Reuters. Běloruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že seznam těchto osob nezveřejní.
Zástupci členských států se shodli i na jednotném postupu vůči Turecku. EU podle Michela stojí jednoznačně za Kyprem a je ochotná zahájit proti Turecku tvrdší přístup. "Chceme dát šanci politickému dialogu. V případě, že se provokace budou opakovat, použijeme všechny nástroje, které máme k dispozici," napsal Michel.
Evropská rada po jednání rovněž vyzvala Arménii a Ázerbájdžán k příměří a ukončení násilných střetů na území Náhorního Karabachu a odsoudila otravu ruského opozičního politika Alexeje Navalného.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz