Zahraničí

Těžký průběh covidu: Na vině mohou být geny neandrtálců, zjistili vědci

Těžký průběh covidu: Na vině mohou být geny neandrtálců, zjistili vědci
Zdroj: Getty Images

Němečtí vědci zjistili, že v některých těžkých případech onemocnění Covid-19 mohou být na vině geny zděděné po neandrtálcích. Tento gen nese zhruba 16 procent Evropanů a je u nich třikrát větší pravděpodobnost, že budou potřebovat plicní ventilaci.

Tým odborníků na genetiku z Německa zkoumal řetězec DNA u lidí s těžkým průběhem nákazy koronavirem a porovnal jej s geny, o nichž je známo, že je po neandrtálcích zdělili i dnes žijící Evropané a Asiaté. Na studii, která vyšla ve středu, upozornil zpravodajský web CNN.

Výzkumníci zjistili, že geny mohou mít vliv na průběh onemocnění - existuje tam určité spojení. "Tyto geny v sobě nese zhruba 50 % obyvatel jižní Asie a asi 16 % Evropanů. Moderní lidé je zdědili po neandrtálcích, když se s nimi zkřížili zhruba před 60 tisíci lety," uvedli autoři studie.

Související obsah

"U lidí, kteří je zdělili, je přibližně třikrát větší pravděpodobnost, že budou potřebovat umělou plicní ventilaci, pokud se nakazí novým koronavirem Sars-CoV-2," tvrdí vědci. Zatím není jisté, zda má tato skupina genů vliv i na další koronaviry či jiné patogeny.

Nejedná se samozřejmě o jediný rizikový faktor, který přispívá k těžkému průběhu nemoci. Dalšími jsou například vysoký věk, autoimunitní onemocnění, obezita, cukrovka nebo srdeční choroby.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz