Zahraničí

Dvoumetrové rozestupy prý nestačí! Covid-19 se přenáší vzduchem

Dvoumetrové rozestupy prý nestačí! Covid-19 se přenáší vzduchem
Zdroj: Profimedia

Americká Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v pondělí varovala, že dvoumetrové rozestupy při šíření koronaviru mnohdy nestačí. Virus se totiž často přenáší vzduchem.

"Existují důkazy, že za určitých neobvyklých okolností lidé nakažení koronavirem infikovali další, kteří byli vzdáleni více než šest stop (více než 180 centimetrů),“ citovala CNN Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí.


K přenosu nejčastěji došlo ve vnitřních uzavřených prostorách se špatnou ventilací. V takovém prostředí pak přispěla k šíření viru činnost způsobující těžší dýchání, například zpěv, nebo cvičení. Odborníci tvrdí, že se koronavirus šíří především kontaktem mezi lidmi zhruba do šesti stop.

Související obsah


"Když nakažení pacienti kašlou, kýchají, zpívají nebo mluví, vydechují kapénky, které ve vzduchu ustanou natolik, že mohou rozšířit virus také na další lidi,“ stojí v pokynech CDC.


Méně často se podle odborníků ze Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí šíří virus kontaktem s kontaminovanými povrchy. Podle CDC je tak přenos vzduchem nejčastějším způsobem šíření. Vědci jsou i nadále přesvědčení, že koronavirus se nejčastěji šíří, když nakažení lidé kýchají, kašlou nebo právě zpívají.


Lidé by proto měli nosit roušky, které dané kapénky mohou zachytit, dodržovat dostatečné rozestupy od ostatních a pravidelně si umývat ruce.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz