Opatření

Semafor nákazy: Červených je pět krajů, dalších devět je oranžových

Semafor nákazy: Červených je pět krajů, dalších devět je oranžových
Zdroj: Getty Images, MZ ČR

Ministerstvo zdravotnictví v pátek aktualizovalo koronavirový semafor. Kvůli stále se zhoršující epidemické situaci zařadilo čtyři kraje do třetího červeného pohotovostního stupně. Ve stejném stupni zůstává i nadále Praha.

Mezi červené kraje s narůstajícím nebo přetrvávajícím komunitním přenosem zařadilo ministerstvo zdravotnictví Středočeský, Jihomoravský, Zlínský a Královéhradecký kraj. I nadále zůstává na třetím stupni také hlavní město.


Na druhém oranžovém stupni pohotovosti, který se vyznačuje počínajícím komunitním přenosem, je zařazeno devět krajů. Jedná se o kraj Vysočinu, Karlovarský, Ústecký, Pardubický, Plzeňský, Moravskoslezský, Liberecký, Olomoucký a Jihočeský kraj.

Semafor rizika:


"Epidemiologická situace v rámci České republiky není dobrá. I nadále se potýkáme s vysokým počtem nárůstů, které mají i exponenciální charakter,“ řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).


Ministr zdravotnictví proto apeluje na lidi, aby jednotlivá opatření dodržovali. "Zároveň apelujeme na všechny ve státní i soukromé sféře, aby v maximální míře využívali home office,“ dodal Prymula.

Související obsah


Do prvního zeleného stupně, který značí výskyt nákazy bez komunitního přenosu, není aktuálně zařazený žádný kraj.


"Šíření onemocnění Covid-19, ke kterému v populaci dochází, má v pěti krajích komunitní charakter. Nárůsty pozitivně diagnostikovaných úzce souvisí s hodnotou reprodukčního čísla, které je větší než jedna. Podíl zranitelných skupin mezi pacienty ale zůstává i nadále nízký,“ tvrdí hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová.

O půlnoci začala v celém Česku platit nová opatření. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz