Ekonomika

Kvůli epidemii Čechům klesají příjmy, ceny ale rostou. Co zdražilo nejvíc?

Kvůli epidemii Čechům klesají příjmy, ceny ale rostou. Co zdražilo nejvíc?
Zdroj: Getty Images

Mnoho českých domácností čelí poklesu příjmů kvůli koronavirové krizi, ceny ale stále rostou. Podle ekonoma je jejich růst v České republice rychlejší než v ostatních zemích EU. Meziročně zdražilo zejména ovoce, cigarety, maso či alkohol, uvedl Český statistický úřad.

Oproti loňskému září spotřebitelské ceny vzrostly o 3,2 %. Citelné zdražení se dotklo především ovoce, jehož ceny meziročně stouply o 20,6 %. Následuje pak cukr (17,4), uzeniny (7,5 %), vajíčka (6,5 %), maso (5,6 %), polotučné trvanlivé mléko (5,5 %) a pivo (5,1 %). Alkohol celkově zdražil o 5,7 % a tabák o 16,7 %.

Zvýšily se i ceny vodného, stočného, elektřiny a zemního plynu. Ve srovnání se srpnem však růst spotřebitelských cen zpomalil. Meziměsíčně zlevnily například brambory (o 9,3 %), ovoce (3,5 %) nebo vajíčka (5,2 %). U alkoholu ale pokračoval trend růstu cen - oproti srpnu zdražilo například víno, pivo, ale také tabákové výrobky.

Související obsah

Podle ekonoma Štěpána Křečka se inflace negativně dotýká životů mnoha Čechů. "Ceny v České republice rostou výrazně rychleji než v ostatních státech Evropské unie. Podstatné části českých domácností se však kvůli koronavirové krizi snižují příjmy. To povede k rozsáhlému poklesu životní úrovně v naší zemi," varuje Křeček.

"Lidé bez úspor, kteří pracují v nejvíce zasažených odvětvích jako jsou cestovní ruch, hoteliérství, restauratérství, kultura či sport, se dostanou do složitých životních situací. Bez pomoci rodiny, obce nebo státu mohou přijít o střechu nad hlavou a skončit na ulici," dodává.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz