Domácí

Práce u muničního skladu u Vrbětic skončily. Z místa odjíždí i technika

Nejdelší akce složek záchranného systému v historii České republiky skončila. Od výbuchu muničního skladu u Vrbětic na Zlínsku to je přesně šest let a zdá se, že je okolí konečně vyčištěno.

V okolí dvou zničených muničních skladů bylo nalezeno přes šedesát tun zbraní a munice. A i když zásah končí, číslo nemusí být konečné. "Bohužel nálezy v lokalitě Vlachovice Vrbětice budou ještě desítky let. Ještě 75 let po skončení druhé světové války nacházíme munici a zbraně," uvedl policejní ředitel Jaromír Tkadleček.

Pyrotechnik ale tvrdí, že lidé se nemusí bát. "Při běžném pohybu občana po těch loukách, polích a lesích nehrozí žádné nebezpečí," řekl ředitel pyrotechnické služby Vladimír Dlouhý.

Související obsah

Jiné je to ale u těžby dřeva nebo zaorávání polí těžkou technikou. Některá munice se totiž mohla zarýt až metr do země. Lidé mají všechny takové nálezy hlásit policii. "Evidujeme jeden jediný případ v nedávné době. Takže ano, riziko nálezu zde existuje," řekl Dlouhý.


Policejním pyrotechnikům prošly během prohledávání areálu rukama desetitisíce střepin, munice a zbraní. "V provizorní trhací jámě bylo zlikvidováno 4600 zapalovačů a 400 kusů dělostřelecké munice," první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

Související obsah

"Záchranný útvar hasičského záchranného sboru tady měl nasazené téměř všechny příslušníky, téměř všechny hasiče, měl tady přes sto kusů techniky," řekl velitel hasičů Radim Řehulka. Kvůli Vrběticím koupili hasiči za dvacet milionů i unikátní obrněný buldozer na dálkové ovládání. Jediný v Česku.

Teď bude probíhat uklízení areálu od těžké techniky. Vyšetřování výbuchu ale stále trvá. Při výbuchu zahynuli dva lidé. Náklady na šest let trvající zásah v areálu zatím nejsou známé. Pohybovat by se měly kolem miliardy korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Z Benziny se stane Orlen

Po více než 60 letech mění název nejrozsáhlejší síť čerpacích stanic Benzina. Polský vlastník ji přejmenuje na Orlen. Čerpací stanice se již od ledna jmenovaly Benzina Orlen, Benzina teď z názvu vymizí úplně. Pod novým názvem se objeví prvních několik stanic v prosinci. Změna názvu se bude týkat rovněž čerpacích stanic Benziny na Slovensku.

Píše se na Deník.cz