Domácí

Pokuty za odmítání roušek se osvědčily. Lidé jsou ukázněnější, hlásí ČD

Pokuty za odmítání roušek se osvědčily. Lidé jsou ukázněnější, hlásí ČD
Zdroj: Getty Images

Už dva týdny má personál Českých drah (ČD) možnost cestujícím, kteří si i po výzvě odmítají nasadit roušku, "napařit" přirážku tisíc korun. A i když pokuty padají, pasažéři jsou podle dopravce po změně dopravních podmínek krotší.

"V souvislosti s úpravou Smluvních přepravních podmínek se ukázněnost cestujících obecně mírně zvýšila. A to i v jiných případech, než je nedodržování nošení roušek," popsala dopad novinky pro TN.cz mluvčí ČD Gabriela Novotná.

Není to tak, že by průvodčí pokuty vůbec nedávali, ale nemusejí k tomu přistupovat příliš často. "Situací, kdy kvůli neuposlechnutí výzvy došlo k vystavení přirážky, jsou pouze jednotky denně," přibližuje Novotná. Dráhy zatím ani neuvažují o tom, že by výši sankce jakkoli upravovaly.

Před měsícem vyvolal velkou pozornost příběh Martiny, na kterou vlakový personál kvůli tomu, že si odmítala nasadit roušku, zavolal policii. Za neplánované zastavení vlaku a jeho následné zpoždění dostala celkem pokutu 4600 korun. A zdá se, že příběh zaúčinkoval jako odstrašující příklad.

Související obsah

"Podobné incidenty, jako byl zmiňovaný medializovaný případ, jsme po této události nezaznamenali," pochvaluje si mluvčí Novotná.

Pokutu tisíc korun mohou dostat za odmítání roušek také cestující Leo Expressu. "Udělována je jen občas, jde o jednotky případů týdně," uvedl na dotaz TN.cz mluvčí dopravce Emil Sedlařík. Pokud ani pokuta odbojné pasažéry nepřiměje k zakrytí úst a nosu, může je personál z vlaku vyhodit, v úplně krajním případě přivolat policii tak, jako se to stalo paní Martině.

Podle Sedlaříka jsou ale případy, kdy personál vlaku cestující(ho) vysadí, neboli vyloučí z přepravy, ještě vzácnější než uložení zmíněné pokuty.

Související obsah

Povinnost mít roušku nebo jinak zakrytý obličej, nechybí ani v přepravních podmínkách RegioJetu. Co tam ovšem na rozdíl od Českých drah a Leo Expressu schází, je pokuta.

"Většina lidí bez roušky si ji prostě jen zapomene nasadit. Se všemi se snažíme domluvit a tento přístup se nám zatím osvědčuje. Nezaznamenali jsme případy, že by lidé nasazení roušky cíleně odmítali, nevím ani o tom, že bychom někoho vyloučili z přepravy," přibližuje cestu "po dobrém" mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Pokuta za odmítání roušky ve vlaku? Připomeňte si problematiku v reportáži:

Po zavedení nových opatření dávají policsté pokuty i na zastávkách:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz