Zahraničí

Žena chytila covid podruhé, nemoci podlehla. Jde zřejmě o první úmrtí na reinfekci

Žena chytila covid podruhé, nemoci podlehla. Jde zřejmě o první úmrtí na reinfekci
Zdroj: Getty Images

V Nizozemí odborníci zachytili velmi vzácný případ. Devětaosmdesátiletá žena je prvním potvrzeným pacientem, který zemřel na koronavirovou reinfekci, tedy opětovnou nákazu. Poprvé prodělala Covid-19 začátkem roku a brzy se z něj zotavila. O dva měsíce později ale nemoc chytila znovu, tentokrát s fatálními následky.

Případ nizozemské seniorky je ojedinělý. Odborníci do té doby nezachytili jediného pacienta, který by zemřel po reinfekci - 89letá žena je tak oficiálně první. Nizozemští vědci případ popsali ve studii, o které informoval zpravodajský web CNN.

Seniorka poprvé Covid-19 chytila na začátku roku a skončila v nemocnici s horečkami a kašlem. Po pěti dnech ji propustili s tím, že u ní přetrvává únava, ostatní příznaky ale ustoupily. Ačkoliv žena trpěla vzácnou formou rakoviny kostní dřeně, její imunita mohla být podle odborníků stále úspěšná v boji proti Covidu-19.

Léčba, kterou proti rakovině podstoupila, podle nich totiž nemusí nutně vést k onemocnění ohrožujícímu život. Dva měsíce poté, co se nakazila Covidem-19 poprvé, se u ní znovu objevila horečka, kašel a potíže s dýcháním. Bylo to dva dny po chemoterapii.

Související obsah

Znovu jí vyšel pozitivní test na Covid-19 a během testování v následujících dnech lékaři v její krvi nedetekovali žádné protilátky. Osmý den se jí stav rapidně zhoršil a za dva týdny zemřela.

Když později vědci prozkoumávali vzorky obou infekcí, zjistili, že jejich genetická výbava je odlišná. Proto dospěli k tomu, že druhé onemocnění bylo reinfekcí a nikoliv pokračováním první nákazy. 

Jak už bylo napsáno, na světě zatím nebyl zaznamenán žádný jiný případ úmrtí na reinfekci. Bylo ale hlášeno již několik případů opětovné nákazy koronavirem. Pořád se však jedná o velmi vzácné případy.

Související obsah

Poslední pacient, u kterého lékaři zachytili reinfekci, byl mladý muž z USA. I on podruhé prodělal Covid-19 s vážnějším průběhem. Prvním známým případem byl 33letý muž z Hongkongu, který virus podruhé chytil čtyři a půl měsíce po první nákaze. U něj však reinfekce proběhla naprosto bez příznaků.

Vzácný případ úmrtí seniorky mezi odborníky opět vyvolal diskuzi o tom, jak dlouho mohou v těle po prodělání Covidu-19 zůstat protilátky a zda je pak člověk vůči onemocnění imunní.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz