Domácí

Vláda schválila kompenzace a ošetřovné pro OSVČ. A odklad EET

V pátek odpoledne mimořádně zasedla vláda, aby projednala další záležitosti týkající se koronaviru. Hlavním bodem programu byla pomoc pro OSVČ, které poškodila protiepidemická opatření, řešilo se ale také EET nebo vybudování polní nemocnice v Letňanech.

Vláda jednala od 15:30 hodin prostřednictvím videokonference a bez účasti premiéra Andreje Babiše (ANO), který momentálně pobývá v Bruselu na zasedání Evropské rady. Probrala především kompenzační bonus pro OSVČ, které postihla koronavirová krize.

Ten má být ve výši 500 korun na den pro všechny, jim nařízení vlády zavřela či omezila podnikání. Nárok na peníze má platit po dobu nouzového stavu. A to i v případě jeho prodloužení. Kompenzace se týká i malých "eseróček".

Podpory se také mají dočkat firmy a podnikatelé, kteří dodávají své zboží do gastronomie. Tady se detaily ale stále ještě ladí.

Související obsah

Na programu bylo i prodloužení programu COVID III, který se týká úvěrů pro firmy a živnostníky. Ministryně financí Alena Schillerová navrhovala, aby platil až do konce roku 2021. Zároveň navrhla do ledna 2023 odložit spuštění EET pro všechny. "V současné situaci je to jediné zodpovědné řešení," uvedla. Kabinet na návrh kývl.

"Řada subjektů bojuje o holé přežití. Když vám zatéká střechou, nebudete řešit anglický trávník," použila Schillerová příměr k důvodu odložení EET.

Vláda také schválila ošetřovné pro OSVČ. Ty, které mají děti do deseti let a musejí je hlídat, protože jsou zavřené školy, na něj budou mít nárok stejně jako na jaře. Tedy ve výši 400 korun za den

Kromě toho vláda řešila také pravidla nasazení mediků v nemocnicích a schválila vybudování polní nemocnice v pražských Letňanech s kapacitou 500 lůžek.

"Deset lůžek bude ventilovaných, 490 lůžek klasických. Nepočítám, že by tato nemocnice byla hned zapojena do systému, bude kapacitou záložní," uvedl po jednání vlády ministr Roman Prymula (za ANO).

Podívejte se na reportáž Televizních novin:

Podle opozice jsou kompenzace nekompletní, pomoc chtějí rozšířit:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz