Domácí

Skončil čas domluv, nevěřte antirouškařům, vyzval prezident Čechy!

Dva televizní projevy v rozmezí pár dní. Po ministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi (za ANO) promluvil v pátek večer k národu z obrazovek také prezident Miloš Zeman. Čechům vzkázal, aby nosili roušky a chránili tak nejen sebe, ale i všechny kolem. Proslov jste mohli sledovat v přímém přenosu na TV Nova i TN.cz!

"Máme k dispozici jenom jednu jedinou zbraň, protože vakcína ještě neexistuje. Touto zbraní je malý kousek látky, který si přivěsíme na obličej a který nás chrání před nákazou, a naopak my chráníme druhé před touto nákazou," řekl zkraje svého vystoupení prezident.

"Nenechte si tuto zbraň vyrazit z ruky. Nenechte se svést lidmi, kteří sice o epidemii vůbec nic nevědí, ale kvůli mediální pozornosti jsou ochotní říkat věci, které poškozují naši společnost. Mám tím samozřejmě na mysli tzv. antirouškaře, ale i další – zubaře, kardiology, zpěváky," opřela se hlava státu do lidí, kteří nákazu bagatelizují. Lidé by jejich názory měli ignorovat a věřit odborníkům.

Zeman řekl, že plně podporuje opatření vlády, i když mohla být  někdy lépe komunikována. "Jestliže se zbavíme představy, že tento kousek látky sundáme kvůli své pohodlnosti a ohrozíme tak své blízké i sebe sama, jestliže vydržíme, pak zvítězíme a pak každý z nás přispěl k záchraně vysokého počtu lidských životů," má jasno prezident.

"Skončil čas domluv, požádal jsem ministra vnitra Jana Hamáčka, aby policie využila svého postavení a pokutovala nenošení roušek tam, kde jsou roušky povinné," pronesl prezident.

Související obsah

"Milí přátelé, až usedne prach na bojišti, až tato epidemie odejde, jako až dosud odešly všechny epidemie, budeme sčítat zisky a ztráty. Dělejme vše pro to, abychom touto zkouškou vyšli se ctí, nikoli zbabělostí, nikoli pohodlností, ale odpovědností vůči sobě i vůči druhým," uzavřel svůj proslov prezident.

Mluvčí prezidenta dopředu Jiří Ovčáček na sociálních sítích obsah projevu nepřiblížil, pouze vypočítal, kde všude ho lidé mohou sledovat. Časově by neměl přesáhnout deset minut, což se potvrdilo. Pro srovnání - Prymulovo úterní vystoupení trvalo přes 20 minut.

Prezident se dle očekávání věnoval aktuální epidemiologické situaci, která se vytrvale zhoršuje. 

Jak na Zemanův projev reagovala Pekarová, sledujte zde:

 

Zemanův projev vyvolal vlnu kritiky i chválu. Podívejte se, jak reaguje veřejnost:

Epidemii se ve svém úterním televizním vystoupení obšírně věnoval i ministr zdravotnictví Roman Prymula. V průběhu projevu se Čechům několikrát omluvil, zároveň podrobně vysvětloval nově zavedená opatření - ve středu se plošně uzavřely školy i restaurace, tabu je pití alkoholu na veřejnosti i shlukování ve více než šesti lidech.

Velkou pozornost vzbudilo to, že Prymula k Čechům nehovořil osamocený - tichou kulisu mu dělalo několik mužů v rouškách, kteří stáli za ním. Část diváků to zmátlo, protože nebylo jasné, o koho vlastně jde.

Pusťte si Prymulův úterní projev:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestující si odmítla nasadit roušku, letadlo nad Atlantikem se muselo vrátit do Miami

Let společnosti American Airlines směřující o Londýna se ve středu musel kvůli jedné cestující vrátit zpět do Miami. Kapitán Boeingu 777 tak rozhodl poté, co si žena podle federálního nařízení odmítla nasadit roušku. Po přistání ji z letadla odvedla policie a žena byla zařazena na americký interní seznam osob, kterým je odepřen vstup na palubu letadla, informovala agentura AP s odkazem na vyjádření aerolinek.

Krátká zpráva

Kamion převážející výbušniny se střetl s motorkou, výbuch zabil nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí přišlo v Ghaně o život a dalších 59 bylo zraněno při explozi kamionu, který převážel výbušniny. Podle agentury AFP byl výbuch byl následkem dopravní nehody, při které došlo ke střetu s motocyklem. Masivní exploze vytvořila na místě srážky hluboký kráter a srovnala se zemí desítky budov v okolí.

Píše se na Deník.cz