Koronavirus

Roušky budou muset lidé nosit venku a i v autě, uvedl ministr zdravotnictví

Vláda Andreje Babiše se dnes odpoledne sešla k pravidelnému pondělnímu jednání. Ministr zdravotnictví oznámil novou povinnost nošení roušek na veřejnosti.

"Nově platí povinnost nosit roušky na veřejně přístupných místech v zastavěném území obce. Neplatí, pokud jste od ostatních lidí dál než dva metry, sportujete nebo jste se členy vaší rodiny," uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) na sociálních sítích.

"Nově platí povinnost nosit roušky i v autě. Neplatí, pokud jedete sami nebo se členy rodiny," dodal Prymula. Povinnost nošení roušek začne platit o půlnoci z úterý na středu.

Prymula neprozradil, jaké konkrétní pokuty by hrozily za nenošení roušek. "Nebudou se nijak odlišovat od standardních pokut," prohlásil na tiskové konferenci.

Jednání vlády se konalo od 14 hodin formou videokonference. Nejdůležitějším bodem programu byl návrh zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2021. Příští rok by měla Česká republika hospodařit se schodkem 320 miliard korun. Je to druhý nejvyšší schodek v historii země. Letos je schválený schodek ve výši 500 miliard korun. Školství má například dostat o 20 miliard korun více.

Související obsah

 

Vláda dnes schválila nový program na pomoc cestovnímu ruchu COVID – Cestovní ruch. Podpora ve výši 500 miliard korun půjde podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) cestovním kancelářím, agenturám a průvodcům.


Vláda také schválila rozpočet na Státní fond dopravní infrastruktury. "Zatímco rozpočet na investice a opravy dálnic, silnic, železnic, mostů, přejezdů nebo vodních cest pro 2020 činil 83,2 mld. Kč, rok 2021 navyšujeme o více jak 50 %, a to na 127,5 mld. Kč," uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Související obsah

Babišův kabinet také schválil návrh Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), který zjednoduší administrativu u některých dávek. "Rodiny a senioři pobírající přídavek na dítě, příspěvek na bydlení nebo zvýšený příspěvek na péči nebudou muset pro nárok na výplatu ve 4. čtvrtletí dokládat Úřadu práce ČR příjmy a náklady na bydlení za 3. čtvrtletí letošního roku. Automaticky jim bude přiznána stejná výše dávek jako předchozí tři měsíce roku 2020,“ uvedlo ministerstvo.


Několik ministrů je momentálně v karanténě. U ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) se totiž prokázala nákaza koronavirem. V karanténě je kvůli tomu vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), ministryně sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Všichni se totiž ve čtvrtek zúčastnili jednání vedení ČSSD, kde byl i Toman.

Na záznam tiskové konference se podívejte ZDE:

mb, TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz