Zahraničí

Školačka strčila do kapsy vědce. Její objev by mohl vést k léčbě Covidu

Školačka strčila do kapsy vědce. Její objev by mohl vést k léčbě Covidu
Zdroj: Profimedia

Teprve 14letá školačka Anika Chebrolu zvítězila v soutěži 3M Young Scientist Challenge 2020. Výhru ji zajistil objev, který by mohl pomoci najít lék na koronavirus. Kromě vyhrané finanční odměny, tak dívka strčila do kapsy i vědce z celého světa.

Během toho, co se vědci z celého světa snaží objevit lék na koronavirus, teprve čtrnáctiletá školačka z Texasu Anika Chebrolu učinila objev, který by k objevení léku mohl opravdu směřovat. Velký objev se ji přitom podařil v rámci vědecké soutěže pro studenty 5. až 8. tříd.


Anika ve svém projektu objevila molekulu olova, která je schopná se vázat na protein virusu SARS-CoV-2, jenž způsobuje nemoc Covid-19. Školaččin objev byl prvně pouze obyčejná náhoda, jelikož se pomocí počítačové simulace snažila získat sloučeninu olova, která by byla schopná se vázat na protein obyčejné chřipky.

"Po tak dlouhé doběl co jsem se zajímala o pandemie, viry a léčiva, bylo úplně šílené si uvědomit, že opravdu v jedné pandemii žiju,“ uvedla pro CNN Anika.

Mladá dívka za výhru v celostátní soutěži získala také peněžitou odměnu ve výši 25 tisíc dolarů, což je zhruba 575 tisíc korun.

Související obsah

"Kvůli nesmírné závažnosti pandemie Covid-19 a drastickému dopadu, který má na svět za tak krátkou dobu, jsem se rozhodla svůj projekt později zaměřit na virus SARS-CoV-2,“ dodává mladá školačka.

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz