Koronavirus

Průzkum: Češi už nejsou tak opatrní jako na jaře. Stěžuje si na to i Prymula

Průzkum: Češi už nejsou tak opatrní jako na jaře. Stěžuje si na to i Prymula
Zdroj: TN.cz

Češi výrazně méně než na jaře dodržují doporučení proti koronaviru. Zatímco ruce si myjí téměř stejně, tak kontakty nyní omezuje jen necelá třetina lidí. Na jaře to přitom bylo 62 %. Obava z koronaviru ale mezi lidmi roste.

Zajímavá čísla přinesla agentura Ipsos, která sleduje dodržování opatření proti šíření koronaviru, již od jara. Vyplývá z nich, že lidé v řadě opatření výrazně polevili. Především v kategoriích, které se týkají kontaktu mezi lidmi. Styk se známými omezuje v říjnu jen 30 % lidí, v dubnu to přitom bylo 62 %. Stejně tak značně klesl podíl lidí, kteří zůstávají doma a vychází jen pokud je to nutné. Na jaře to bylo 57 % lidí, nyní je to 30 %.


Zdroj: TN.cz


Naopak jen drobnou změnu zaznamenali statistici v podílu lidí, kteří si myjí ruce. Ze 79 % klesl podíl na 75 %. Skoro beze změny zůstal i podíl lidí, kteří pravidelně používá dezinfekční prostředky, který klesl na 54 % oproti dubnovým 58 %.


Na to, že se lidé více schází si stěžuje i ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). "Mobilita lidí je pořád zhruba 50 procent toho, co bylo v březnu. Stále těch kontaktů je příliš mnoho a opatření nejsou učinná,” uvedl ministr.

Související obsah


Mezi lidmi ale roste obava z nákazy koronavirem a čísla se již přibližují těm z března. Nejvíce lidí se bálo v druhé polovině března (81 %), pak podíl klesl až na květnových 55 % a od té doby stoupá na aktuálních 71 %.Od července také rostou obavy z dopadu koronaviru na zaměstnání. Strach má nyní 58 % populace. Obavy jsou větší u lidí v produktivním věku 30–49 let, lidí s nižším vzděláním a také u více početných rodin.


Roste také podíl lidí, kteří osobně znají někoho, u koho se onemocnění koronavirem potvrdilo. V srpnu někoho s potvrzenou nákazou koronavirem znalo 18 % Čechů, nyní je to 44 %.

Související obsah


Od května výrazně poklesl podíl lidí, kteří jsou přesvědčeni, že vláda zvolila v boji s koronavirem optimální postup. V květnu to uvádělo 79 % populace, nyní pouze 35 %. Pozitivní hodnocení roste s věkem, mezi mladými do 29 let hodnotí postup ČR jako optimální 22 %, mezi lidmi staršími 65 let je to 52 %.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz