Koronavirus

Úřad omylem zveřejnil data o místech nákazy, školy nejsou nejhorší

Úřad omylem zveřejnil data o místech nákazy, školy nejsou nejhorší

Ústav zdravotnických informací a statistik (ÚZIS) omylem uvolnil dokument, který obsahuje počty nakažených podle míst, kde se nakazili. Tato data úřady nechtěly dlouho zveřejnit. Ačkoliv vláda velmi rychle začala uzavírat školy, právě v tomto prostředí se podle dokumentu nakazilo jen poměrně málo lidí.

Veřejností i odborníky dlouho poptávaná data jsou venku. Dokument s informacemi o tom, kde a kolik lidí se nakazilo koronavirem, ÚZIS omylem zaslal portálu Echo24.cz. Portálu se pak obratem ozval mluvčí ÚZIS Josef Tuček, podle kterého mají data sníženou vypovídací hodnotu a že na nich chce ústav ještě pracovat. Podle portálu ale vláda vychází právě z těchto dat.


Data v dokumentu jsou aktuální k 10. říjnu. Školy, které začala vláda poměrně rychle uzavírat se sílící druhou vlnou, se ovšem na šíření nákazy příliš nepodílí. Jako místo nakažení byly v září základní školy uvedené u 5,1 procent případů, střední školy u 3,3 procent.

Dokument jsme pro vás přepsali do přehlednější tabulky:


Ani v první třetině října se poměr nakažených na základních školách příliš nezměnil. I po odečtení 15 699 případů s neznámým prostředím nákazy se poměr nakažených na základních školách dostal na z 3,9 na 5,96 procenta. Podíl nakažených ze středních a vysokých škol a ostatního školství je ještě nižší.

Související obsah


Nejvíce se nákaza šířila v září v rámci pracoviště – 30,5 procenta, dále v rodinách, domácnostech a ve volném čase – 24,4 procenta, a při běžných aktivitách bez upřesnění – 16,1 procenta. U 10,5 procenta nákaz nebylo prostředí nakažení určeno. Tato prostředí se dlouhodobě drží na prvních příčkách.
 

Vláda jednala o zhoršujícím se vývoji epidemie. Podívejte se na mímořádné Televizní noviny:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz