Domácí

Procvičte si s dětmi matematiku! Kdo dokáže úlohy vyřešit rychleji?

Procvičte si s dětmi matematiku! Kdo dokáže úlohy vyřešit rychleji?
Zdroj: Getty Images

Jednoduché pomůcky, které pomohou s domácím procvičováním matematiky, poskytla Tvořivá škola. Pomůcky nejenom procvičí logické uvažování dětí, do řešení se mohou zapojit i rodiče.

V době sílících vládních opatření pro boj s koronavirem, kvůli kterým se uzavřely také základní školy, je vhodné udržet děti v učebním procesu. Ředitel Tvořivé školy Čeněk Rosecký přišel s matematickými hrami, které nejen pomůže dětem, ale také upevní jejich vztah k rodičům. Tvořivá škola si bere za cíl aktivní zapojení žáků do výuky co nejvíce smysly.


"Obrátil se na mne kamarád s prosbou o pomoc. Má syna na druhém stupni a vidí, jak doma postupně ztrácí kontinuitu – zejména v matematice. A hledá efektivní způsob, jak mu pomoci. Vtáhnout kluka z druhého stupně do matematiky není úplně snadné. Existuje ale jedna možnost – objevovat ji spolu s ním. Doporučil jsem mu didaktické pomůcky a vhodný postup, jak na to,“ vysvětlil Rosecký.

Související obsah


Tyto pomůcky se označují jako Karty a šablony pro činnostní učení matematiky. Tři si můžete doma vyzkoušet se svým dítětem. Jednotlivé pomůcky najdete na dalších stránkách s popisem i vhodným věkem dítěte.

1) Zlomky z barevných papírů (vhodné pro 4. – 5. ročník)

S dítětem vytvořte z různě barevných papírů modely zlomků. Osvědčil se kruh o průměru šest centimetrů. Rodič i dítě potřebuje každý sedm čtverců o straně sedm cm. Každý čtverec je jiné barvy. Na čtverec vyznačte střed a kolem něj narýsujte kružnici o poloměru tři centimetry.


Jeden kruh, zpravidla bílý, nechte jako celek. Další kruhy rozdělte na poloviny, čtvrtiny, třetiny, pětiny, šestiny a osminy. Dbejte, aby modely určitých zlomků měly stejnou barvu. Budete tak mít lepší zpětnou vazbu. Na jednotlivé části napište zlomky, kruhy vystřihněte a rozstříhejte.


Například:


a) Pokládejte na celek jednotlivé modely zlomků a říkejte, kolik potřebujete k celému pokrytí celého celku polovin, třetin, čtvrtin atd.
b) Na celek položíte například dvě šestiny a určíte, kolik šestin chybí do celku.
c) Hledejte zlomky menší než pětina, šestina, třetina, větší než čtvrtina, osmina atd.
d) Na celek položíte například čtvrtiny a určíte velikost jedné čtvrtiny – položíte na ni čtvereček s číslem, např. šest. Určete, kolik jsou dvě čtvrtiny, jak je velký celek.
e) Položíte na celek například šestiny, určíte velikost celku (položíte čtvereček s číslem např. 48 do středu) a určíte velikost jedné šestiny.


2) Stavební počítání (vhodné pro 6. – 7. ročník)


Procvičování součtu a rozdílu přirozených čísel a desetinných čísel, a také procvičení počítání u malých čísel nebo sčítání či odčítání víceciferných čísel vedle sebe. Pomůcky je vhodná pro rychlou opravu a umožňuje kontrolu pouze na dvou posledních číslech. Rodič by si měl s dítětem doma připravit materiály tak, aby zkontroloval poslední dva výsledky. A jak na to?


Vytvořte si proužek stylizovaných buněk. Jako byste na sebe stavěly cihly.


Do prvního proužku si napište předepsaná čísla a samostatně vypočítejte jejich součet (vepíšete nahoru) a rozdíl (vepíšete dolů). Součet a rozdíl přepište do další buňky a pokračujte dál stejným způsobem.


3) Důkaz Pythagorovy věty (vhodný pro 8. – 9. ročník)

Nákresem rovnoramenných pravoúhlých trojúhelníků dokážeme platnost vztahu c2=a2+b2. Důkazy platnosti vztahu mezi přeponou a odvěsnami pravoúhlého trojúhelníku můžeme provést několika způsoby. Nejlepší je přiložení čtverců z čtvercové sítě ke stranám Pythagorejskému trojúhelníku se stranami 3, 4, 5 cm. Pracovní list viz. příloha je složený z malých trojúhelníčků. A jak na to?


Do pracovního listu si vyznačte několik rovnoramenných pravoúhlých trojúhelníků různých velikostí stran. Nad obě odvěsny a nad přeponu si narýsujte příslušné čtverce. Poté i u těchto čtverců přepočítejte počet malých trojúhelníčků a ověřte si platnost vztahu c2=a2+b2.


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz