Zahraničí

Slovensko pokračuje v testování, polský prezident je Covid pozitivní

Slovensko zaznamenalo rekordní přírůstek počtu nakažených koronavirem, v pátek přibylo 2890 infikovaných. Od soboty v zemi začíná platit výrazné omezení pohybu osob, které má šíření nákazy zpomalit. Slováci zároveň podstupují celoplošné testování, o které je podle médií velký zájem.

Prázdné ulice i dopravní prostředky, zavřené obchody. Obyvatelé Slovenska můžou opouštět svůj domov jen za prací, k lékaři nebo do přírody v okrese bydliště.


Plošné testování na koronavirus je v plném proudu, ale i přes dlouhou přípravu si lidé musí počkat v dlouhých frontách. Mnoho obyvatel měst se proto na test vydává do okolních vesnic.


"U nás byla včera ta největší špička, zhruba hodina a půl. Ve městech to bylo až čtyři hodiny. Z těchto důvodů plně chápeme, že přijdou k nám," zhodnotil v sobotu starosta Mokroluh Marián Beňa.

Související obsah


Další restriktivní opatření, která mají zastavit rychlé šíření nákazy, začínají v sobotu platit i u našich polských sousedů. Na dva týdny se v zemi zavírají restaurace, setkat se může nanejvýš pět lidí a děti smějí chodit ven pouze mezi osmou ranní a čtvrtou odpolední v doprovodu dospělého.


Nemoc Covid-19 se potvrdila i u polského prezidenta Andrzeje Dudy. Osmačtyřicetiletý politik se podle svého mluvčího cítí dobře. Nakazil se zřejmě od člena ochranky.


Rekordní nárůst počtu nakažených v pátek zaznamenalo i Německo, přibylo přes 14 tisíc infikovaných. Zároveň také stoupá počet pacientů, kteří potřebují na jednotky intenzivní péče. Berlín proto zavádí povinné nošení roušek na zalidněných místech.

Související obsah


"V následujících dvou týdnech budou tisíce policistů hlídkovat v Berlíně. Kontroly probíhaly už předtím, teď se pouze zpřísní," řekla německá ministryně zdravotnictví Dilek Kalayciová.


Mnoho evropských států se rozhodlo kromě roušek také pro zákaz nočního vycházení. Po Belgii, Slovinsku a několika italských regionech se k nim přidává i Francie. Noční zákaz opouštět domov mezi devátou večerní a šestou ranní tam platí od soboty.
 

Anežka Pichrtová, Martina Nášelová, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz