Domácí

Vláda zakázala vycházení v noci, v neděli musí být obchody zavřené

V pondělí se sešla vláda, aby projednala zpřísnění současných opatření. Od středy začne platit zákaz vycházení v noci po 21. hodině. Omezený bude i provoz obchodů. V neděli budou zcela zavřené včetně prodejen potravin, v ostatních dnech bude otevírací doba zkrácená.

"Aktuální situace se vyvíjí komplikovaně, nevidíme zatím pokles," uvedl na pondělní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Zdravotnický systém je podle něj v ohrožení. Spolu s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO) proto oznámili další nařízení, která by měla platit pouze týden.

Nová opatření, která platí od středy 28. října do 3. listopadu

- zákaz volného pohybu od 21:00 hodin do 4:59 hodin

- výjimkou jsou cesty do práce, výkon podnikatelské činnosti a dalšího výkonu povolání, cesty zpět do místa bydliště, poskytování zdravotní a sociální péče či veřejné dopravy, zásobování, neodkladné cesty kvůli ochraně zdraví či majetku, venčení psů

- venčit psy mohou lidé po 21. hodině pouze do 500 metrů od bydliště

- firmy i státní a veřejné úřady musí nařízovat svým zaměstnancům home office, pokud je to možné

- zákaz maloobchodního prodeje v neděli po celý den, v ostatní dny budou prodejny zavřené od 20:00 do 5:00 hodin

- výjimkou jsou čerpací stanice, lékárny, prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících (letiště, železniční stanice, autobusová nádraží), prodejny ve zdravotnických zařízeních, restaurace (výdejní okénka např.)

- květinářství budou kvůli dušičkám otevřená, mohou v nich však být maximálně dva zákazníci v jednu dobu

- prodejny domácích potřeb mohou být otevřené, ale nepočítají se mezi ně obchody s koberci, nábytkem nebo podlahovými krytinami

- zákaz provozu sázkových kanceláří

- farmářské trhy jsou i nadále povolené, zakazuje se ale prodej na tržnicích, tržištích a v mobilních provozovnách (výjimkou jsou pojízdné provozovny, které zajišťují základní potraviny v obcích, kde není možné si je obstarat jinak)

- na farmářských trzích se nesmí jíst a pít na místě, zakoupené zboží si zákazník musí odnést s sebou

Související obsah

Co se týče omezení pohybu, lidé musí v případě policejní kontroly prokázat, kde pracují a zda jdou skutečně do práce, bude ale možné udělat to zpětně.

Zdravotnická zařízení by podle Prymuly měla vědět, které zákroky je možné odložit a které ne. Odložitelné zákroky se týkají zdravotních problémů, které člověka neohrožují bezprostředně na životě (například operace kloubů). "V některých případech to může vést ke zhoršení stavu, teď je před námi ale kritická situace. Bude tu velký požadavek na lůžka," uvedl ministr zdravotnictví.

Na konci tohoto týdne se ukáže, zda vláda pustí na začátku listopadu žáky zprátky do škol. Zatím je situace podle Prymuly velmi nepříznivá. Uvažuje se dokonce o tom, že by se do školy vrátily jen první a druhé ročníky základních škol.

Související obsah

Připravují se také volné kapacity, kam se mohou senioři umístit z domova důchodců, kde vypukla nákaza. Klíčovým opatřením je podle Prymuly využití antigenních testů, které chce vláda používat u seniorů v domovech plošně.

Vláda už podle minitra zdravotnictví nemá moc prostoru na další zpřísňování opatření. Pokud se vývoj epidemie nezlepší, bude muset sáhnout po tvrdých opatřeních postihujících ekonomiku.

Záznam celé tiskové konference sledujte ZDE:

Noční vycházení omezují i další evropské země. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz