Koronavirus

9.11. 2020. Den, kdy v Česku může dojít kapacita lůžek

9.11. 2020. Den, kdy v Česku může dojít kapacita lůžek
Zdroj: TV Nova

Na nemocnice se valí nápor pacientů. Podle predikce Ústavu zdravotnických informací a statistiky by i přes posílenou kapacitu mohla lůžka dojít už v velmi brzy, a to v pondělí 9. listopadu.

Z nově zveřejněných dat vyplývá, že pokud by reprodukční číslo R bylo 1,4, tak by 9. listopadu mohlo být v Česku hospitalizováno s nemocí covid-19 více než 15 500 lidí. Právě toto číslo je přitom hranice maximální posílené kapacity lůžek.

Podle dat k 24. říjnu je číslo R 1,36. Snahou ministerstva zdravotnictví je dostat ho alespoň na hranici 0,8. To by znamenalo, že je nákaza na ústupu.

Ministerstvo zdravotnictví již také představilo plán pro navyšování kapacity lůžek. V prvním kroku bude na nejbližší dva až čtyři týdny kompletně zastavena odkladná péče. V druhém kroku bude urychleno propouštění pacientů do domácí péče, pokud to jejich zdravotní stav umožní.

Související obsah

V posledním kroku budou nemocnice muset snížit počet tzv. sociálních hospitalizací. Jde například o pacienty, kteří nepotřebují nemocniční péči, ale jsou stále covid pozitivní a rodiny či domovy důchodců si je odmítají vzít zpět kvůli obavám z nákazy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz