Koronavirus

Sady přišly o zahraniční pracovníky, Čechům se na brigádu nechce

Ovocnáři, kteří se specializují na pěstování jablek, prý za 25 let nepamatují tak zlé časy. Kromě chladného a deštivého počasí jim starosti dělá nedostatek pracovních sil. Předchozí roky měli v tuto dobu skoro sklizeno, teď mají jablka často ještě na stromech.

Letošní sezona zaskočila většinu sadařů. Bez pomocných sil ze Slovenska, Ukrajiny nebo Rumunska se musejí obracet na české brigádníky. Ti prý ale nemají zájem a neláká je ani finanční motivace. Šikovný sběrač si za den vydělá až 2000 korun.

"Od začátku září se potýkáme s nedostatkem lidí. Díky horším přesunům pracovníků se sem nemohou dostávat lidé z ciziny, kteří tady pracovali. Bavíme se o 40 až 50% poklesu," uvedl vedoucí ovocnářské výroby Tomáš Kníže.

"Dá se říct, že letos je nás tady o polovičku míň. Lidi tady z Čech se na tuhle práci nehrnou, je to práce v zemědělství, za každého počasí, není to atraktivní práce," řekl zástupce agronoma Pavel Ambroz.

Související obsah

Krize v sadech je tak silná, že i jeden člověk musí zvládnout práci za dva, aby se vše stačilo sklidit.

"Je nás tady málo, potřebovali bychom aspoň dvakrát tolik brigádníků, aby se to dalo stihnout," konstatovala dělnice Iva Kraisingerová.

I prázdné sběračské koše nasvědčují, že se brigádníci do práce moc nehrnou. Sadaři prý očekávali ty, kteří nemají v této době jinde uplatnění, nebo přišli o zaměstnání. Jenže se zmýlili a pracovníky hledají marně, zájemci prý přijdou na jeden, dva dny a už se neukážou.

"Často se Čechům vyplatí zůstat doma, bez práce, na dávkách a mají lepší peníze a bez dřiny," prohlásil ekonom David Marek.

Související obsah

"My jsme objednali u agentury 28 pracovníků z Bulharska, v té době už byla povinnost mít PCR test pro ně. Udělali jsme to, jistil jsem se, nechal jsem udělat i orientační test na SARS v Bulharsku, jsme tedy zabezpečení a pracovníci jsou tu doteď," řekl Martin Kaufner z Kolowratových sadů.

Mezi nejzasaženější odvětví, kterým akutně chybí zaměstnanci a brigádníci patří také stavebnictví nebo doprava.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz