Domácí

Pražská nemocnice pod útokem hackerů! Falšují výsledky testů

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze čelí útoku hackerů. Infomovala o tom na svém webu i facebookovém účtu. Hackeři podle vyjádření nemocnice rozesílají falešné výsledky covidových testů, a to i těm, kteří na nich vůbec nebyli.

Podle svého vyjádření na sociálních sítích VFN Praha celou situaci řeší s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Hackeři podle slov zástupců nemocnice rozesílají zprávy s falešnými výsledky testů i těm, kteří se na covid-19 testovat nenechali.

"Jde o falešné a podvržené informace, které poškozují testované lidi a straší ty, kteří na žádném testování ani nebyli," tvrdí nemocnice na svém facebooku. Podvodné zprávy matou zejména ty, kteří testy skutečně podstoupili.

 

Související obsah

"V těchto krizových dnech se dalo očekávat, že internetoví podvodníci a hackeři se opět budou snažit situace využít ve svůj prospěch. Množí se například případy podvodných emailů, které se snaží vzbudit dojem reálné komunikace o testování na přítomnost koronaviru v těle. Tyto emaily se tváří jako odeslané z nemocnice a adresáta se snaží nalákat ke kliknutí na falešný odkaz s výsledky testu. Rád bych všechny upozornil, aby na odkazy neklikali, riskují tím zavlečení škodlivého softwaru na své přístroje a s tím spojené nepříjemnosti v podobně ztráty dat nebo citlivých informací. Testovací laboratoře výsledky testů vždy posílají sms zprávou, nikdy je nebudou schovávat pod jakýkoliv odkaz," popsal expert na kyberbezpečnost Karel Obluk.

Zejména s nárůstem počtu testovaných nemocnice čas od času zasílají opravné sms se správným výsledkem covidového testu. V okamžiku, kdy ke dvěma zprávám s různými výsledky přibyde ještě třetí, vzniká obrovský chaos.

Nemocnice ukázala, jak má zpráva o výsledku koronavirového testu správně vypadat:

POZOR NA PODVODN ZPRVY O VSLEDKU TESTOVN NA COVID-19!!! Mno se hackersk toky na nemocnice a dal...

Zveejnil(a) Veobecn fakultn nemocnice v Praze - VFN dne Pondl 26. jna 2020

"Nám přišel falešně pozitivní výsledek, což se ovšem ukázalo až druhý den po obdržení tohoto nepravdivého výsledku testu. "Chyba se prý někdy stane," nám bylo řečeno. Jednalo se o testovací místo v Rakovníku," svěřila se na facebooku uživatelka Tara.

  

"Je neskutečný, kolik úsilí a času je někdo schopen obětovat k tomu, aby mařil úsilí zdravotníků..." postěžovala si pod příspěvkem nemocnice uživatelka Veronika.

 

Související obsah

Před samotným vyšetřením na covid zájemce vyplní dotazník a uvede své telefonní číslo. Na něj mu během 48 hodin po odběru vzorku přijde sms zpráva o výsledku. Ta podle vyjádření nemocnice vždy obsahuje jméno testovaného a informaci, jestli je výsledek negativní nebo pozitivní.

  

"Jakékoliv jiné zprávy jsou smyšlené. Proto upozorňujeme všechny, kteří jsou testováni na covid-19 v našem odběrovém centru, aby byli obezřetní a dbali informací a pokynů, které jim byly řečeny na odběrovém místě o tom, jakým způsobem budou o výsledku testu informováni a na nic jiného nereagovali," varuje VFN Praha.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz