Zahraničí

Do voleb v USA zbývá jen týden. Trump přiostřuje, Biden ztrácí náskok

Do amerických prezidentských voleb zbývá přesně jeden týden. Oba kandidáti objíždějí klíčové státy a snaží se zapůsobit na nerozhodnuté voliče. A v některých z nich Donald Trump pomalu stahuje náskok svého rivala Joa Bidena. Podle pozorovatelů lze očekávat, že Trump v posledních dnech kampaň přiostří, stejně jako to udělal v roce 2016.

Mítinky s tisíci příznivců a plamené proslovy u Donalda Trumpa a naproti tomu menší osobní setkání a diskutování s voliči tváří v tvář u Joe Bidena. Dva kandidáti a dvě naprosto odlišné formy kampaně.

"Biden řekl, že nedělá tyto mítinky kvůli covidu. Nedělá je proto, že by se tam nikdo neukázal. To je ten důvod," okomentoval svého rivala Trump. 

"Velký rozdíl mezi námi a důvod proč to vypadá, že já tolik necestuji je, že nedělám velká shromáždění, kde se vir rychle šiří. Všichni máme roušky a děláme všechno pro to, abychom drželi odstupy," vysvětlil svůj přístup Joe Biden.

Související obsah

Trumpovi se v některých nerozhodnutých státech daří Bidenův náskok pomalu stahovat. Třeba na Floridě, která je pro získání funkce téměř klíčová, Biden vede už jen o 1,2 %. 

Demokraté vůbec poprvé od roku 1988 vyslali svou zástupkyni do tradičně republikánského Texasu. V pátek ho navštíví Bidenova kandidátka na viceprezidentku Kamala Harrisová. Biden tam totiž srovnává Trumpův náskok a chce tak udělat vše proto, aby republikánskou baštu získal.

Jedno důležité vítězství si ale už připsal Trump. Amy Coneyovou Barrettovou, kterou sám navrhl, republikánští senátoři odhlasovali do funkce soudkyně nejvyššího soudu. "Jsem vděčný, že nekandiduje na prezidentku. Raději soupeřím s ospalým Joem. Je to mnohem snazší," rýpnul si Trump. 

Související obsah

Na počest zvolení Barrettové do doživotní funkce, uspořádal šéf Bílého domu oslavu. Osmačtyřicetiletá soudkyně je zarytou křesťankou, má sedm dětí a staví se proti umělému přerušení těhotenství.

V důležitém devítičlenném soudu posílí konzervativní většinu v poměru šest ku třem. Trumpovi to hraje do karet, už totiž avizoval, že pokud volby nevyhraje, napadne jejich průběh právě u nejvyššího soudu.

Filip Šusta, Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz